https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wpadnij na Dni Austrii. Warto!

Rozmawiała Magdalena Janowska
- Austriacy uwielbiają świętować i bardzo dbają o swoją tradycję - mówi Danuta Samsel, prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Toruniu, organizatorka imprezy, podczas której będziemy mogli poznać kraj Mozarta i Freuda z trochę innej strony.

Program:

XII Dni Austrii już w piątek 9.11 o godz. 17 w Młodzieżowym Domu Kultury. Wstęp wolny. W programie m.in.:
- wykład multimedialny poświęcony twórczości Gustava Klimta i Otto Wagnera
- prezentacja dzieł Klimta i Wagnera
- konkurs wiedzy o Austrii
- występ korporacji tanecznej Baby Jagi

Danuta Samsel, prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Toruniu
Danuta Samsel, prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Toruniu Lech Kamiński

Danuta Samsel, prezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Toruniu
(fot. Lech Kamiński )

- Alpy, Mozart i parę rzeczy z przymiotnikiem "wiedeński": od walca po kawę - to pewnie pierwsze skojarzenia Polaków z Austrią?
- Rzeczywiście, wiele osób Austrię kojarzy głównie z ośnieżonymi Alpami i wyjazdami na narty. A ten kraj przepiękny jest również wiosną i latem. Proszę sobie na przykład wyobrazić długi majowy weekend na alpejskich łąkach, na których kwitną szarotki. Coś pięknego! Mnie, dziewczynę z nizin, ten austriacki krajobraz po prostu zachwyca. Obok gór mamy tam przepiękne jeziora, które również czynią ten pejzaż wyjątkowym. Niewiele wiemy też o Austriakach, a to ciekawy naród, który bardzo dba o tradycję. Podam przykład. W jednej z miejscowości na przełomie maja i czerwca obchodzone jest święto narcyza. Mieszkańcy tworzą wówczas figury z kwiatów narcyza i na łódkach puszczają je na jezioro. W mniejszych miejscowościach obchodzi się wiele świąt, które służą temu, żeby się spotkać, spędzić czas, ciesząc się swoją kulturą. Towarzyszy temu muzyka i obowiązkowo stroje tradycyjne, które u nas dziś już są rzadkością.

- Ale najbliższe Dni Austrii przeniosą nas nie na alpejskie łąki, a do Wiednia.
- Bohaterami tegorocznych Dni Austrii będą dwaj wybitni artyści: malarz Gustav Klimt i architekt Otto Wagner, twórcy secesji wiedeńskiej. Klimt pojawia się w programie nieprzypadkowo - w Austrii trwa akurat jego rok, przypadający w 150. rocznicę urodzin malarza. Wykład poświęcony obu twórcom wygłosi Christian Schohböck (sekretarz generalny organizacji "Alliance For Nature" z Wiednia - przyp. red.), który opowie o nich w nieco subiektywny sposób, z perspektywy Austriaka, a na dodatek wiedeńczyka.

- Mamy teraz modę na Klimta. Motywy z jego dzieł można znaleźć wszędzie: na serwetkach, kolczykach. Będzie okazja poznać tego malarza z innej strony?
- Twórczość Klimta bywa odwzorowywana na przedmiotach codziennego użytku, co zwłaszcza w Wiedniu widoczne jest na każdym kroku. Christian znalazł nawet informację o konkursie na najdziwniejszy przedmiot z motywem z obrazów Klimta. Wygrało jajko faberge, ozdobione szczerym złotem, które w środku miało figurki inspirowane twórczością malarza. My pokażemy różne oblicza Klimta, jako twórcy i człowieka z bardzo poważnymi dylematami. Christian opowie o stosunku Austriaków do tego artysty, który początkowo w swojej ojczyźnie wcale nie był ceniony.

- A Otto Wagner?
- Jako architekt bardzo się zmieniał. Projektował zarówno bogato zdobione secesyjne budynki, jak i proste, funkcjonalne bryły, które mnie akurat mniej się podobają. Był też urbanistą, to on zaplanował przebudowę Wiednia. O tym wszystkim będziemy mówić. Mnie ogromnie cieszy, że udało nam się tematem zainteresować młodzież. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 spełnili nawet moje marzenie, wykonując makiety budowli Otto Wagnera. Będzie można zobaczyć je w czasie Dni Austrii.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska