Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń zainauguruje Międzynarodowy Rok Astronomii

(Kamila Mróz)
Pomnik toruńskiej planetoidy będzie odsłonięty na widocznej częściowo konstrukcji za "Harmonijką".
Pomnik toruńskiej planetoidy będzie odsłonięty na widocznej częściowo konstrukcji za "Harmonijką". Fot. Lech Kamiński
W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy czeka nas dziesiątki interesujących imprez. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Roku Astronomii. Jego polska inauguracja odbędzie się w Toruniu - Grodzie Kopernika.

ONZ zrobiła przysługę Toruniowi, ogłaszając 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. To szansa dla miasta na promocję, ale też duże wsparcie w jego staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W ciągu dwunastu najbliższych miesięcy w Grodzie Kopernika będzie naprawdę dużo się działo. Hasło przewodnie: Astronomia.

Prezydent Michał Zaleski powołał swojego pełnomocnika ds. Międzynarodowego Roku Astronomii. Został nim prof. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

W tegoroczne projekty związane z astronomią, poza miastem i uniwersytetem, najbardziej angażują się Planetarium i Muzeum Okręgowe.

Nie tylko tu się urodził

- Toruń, ze względu na Mikołaja Kopernika, zobowiązany jest do tego moralnie - mówi wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz.

- Powinniśmy pamiętać, że Mikołaj Kopernik nie tylko urodził się w Toruniu. Tutaj mieszkał przez 17 lat i to miasto go ukształtowało - mówi Lucjan Broniewicz, dyrektor toruńskiego Planetarium.

Światowa inauguracja Roku Astronomii odbędzie się w Paryżu 15 stycznia. Polska nastąpi w Toruniu 19 lutego, czyli w dniu urodzin naszego wielkiego astronoma.
W otwarciu paryskim udział będzie brało także piwnickie Obserwatorium.

Kilkanaście radioteleskopów (w tym UMK) ułoży się w jeden gigantyczny, który "na żywo"będzie obserwować jeden z obiektów na niebie.

Hasło naszych obchodów to "Odkryj wszechświat w Toruniu". Podczas ich inauguracji zostanie odsłonięta "Planetoida 12999 Toruń"(teraz jej odlew można podziwiać w Dworze Artusa). Przypomnijmy, że Toruń jest jednym z czterech polskich miast w kosmosie. 21 lutego w Toruniu odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego "Tajemnica Kodu Kopernika", którą z okazji urodzin astronoma przygotowuje Muzeum Okręgowe. W marcu, na 15-lecie, toruńskie Planetarium zaprosi mieszkańców na koncert, ze specjalnie napisaną pod wizualizację astronomów, muzyką Józefa Skrzeka.

Tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki także zdominuje astronomia. Jego gościem będzie odkrywca Edward Bowell - to on, mimo że w naszym mieście nigdy nie przebywał, podarował nam planetoidę. Toruń spróbuje także pobić rekord Guinnessa w Zlocie Teleskopów Wszelakich. Jesienią, jak już wczoraj informowaliśmy, czeka nas premiera pełnometrażowego filmu rysunkowego "Gwiazda Kopernika".

Czekamy na propozycje

To tylko niektóre z wielu znanych już propozycji na astronomiczny rok. Zbigniew Derkowski, dyrektor wydziału kultury jest przekonany, że pojawią się nowe. - Program nie jest jeszcze zamknięty. Cały czas do nas i do rady festiwalu nauki napływają ciekawe pomysły, więc chcieliby włączyć je w obchody - mówi.
Obchody mają być także pretekstem do wielu przedsięwzięć, które wzbogacą ofertę kulturalną i turystyczną Torunia.

- Bardzo ważna jest dla nas idea budowy ścieżki planetarnej - mówi Lucjan Broniewicz. - Namawiamy do tego również gminę. Chodzi o połączenie miasta Kopernika z jednym z najważniejszych ośrodków naukowych - Obserwatorium w Piwnicach. Ścieżka pieszo-rowerowa prowadziłaby przez lasy na Barbarce, gdzie krzyżowałoby się kilka szlaków - przyrodniczy, historyczny i astronomiczny. W ten sposób bliżej będzie nam do Obserwatorium, które, poza Planetarium i Orbitarium, wzmocni nasz wizerunek jako Cosmopolis. Kosmos to jest to, czym możemy wygrać Europejską Stolicę Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska