ONZ zrobiła przysługę Toruniowi, ogłaszając 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. To szansa dla miasta na promocję, ale też duże wsparcie w jego staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W ciągu dwunastu najbliższych miesięcy w Grodzie Kopernika będzie naprawdę dużo się działo. Hasło przewodnie: Astronomia.
Prezydent Michał Zaleski powołał swojego pełnomocnika ds. Międzynarodowego Roku Astronomii. Został nim prof. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.
W tegoroczne projekty związane z astronomią, poza miastem i uniwersytetem, najbardziej angażują się Planetarium i Muzeum Okręgowe.
Nie tylko tu się urodził
- Toruń, ze względu na Mikołaja Kopernika, zobowiązany jest do tego moralnie - mówi wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz.
- Powinniśmy pamiętać, że Mikołaj Kopernik nie tylko urodził się w Toruniu. Tutaj mieszkał przez 17 lat i to miasto go ukształtowało - mówi Lucjan Broniewicz, dyrektor toruńskiego Planetarium.
Światowa inauguracja Roku Astronomii odbędzie się w Paryżu 15 stycznia. Polska nastąpi w Toruniu 19 lutego, czyli w dniu urodzin naszego wielkiego astronoma.
W otwarciu paryskim udział będzie brało także piwnickie Obserwatorium.
Kilkanaście radioteleskopów (w tym UMK) ułoży się w jeden gigantyczny, który "na żywo"będzie obserwować jeden z obiektów na niebie.
Hasło naszych obchodów to "Odkryj wszechświat w Toruniu". Podczas ich inauguracji zostanie odsłonięta "Planetoida 12999 Toruń"(teraz jej odlew można podziwiać w Dworze Artusa). Przypomnijmy, że Toruń jest jednym z czterech polskich miast w kosmosie. 21 lutego w Toruniu odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego "Tajemnica Kodu Kopernika", którą z okazji urodzin astronoma przygotowuje Muzeum Okręgowe. W marcu, na 15-lecie, toruńskie Planetarium zaprosi mieszkańców na koncert, ze specjalnie napisaną pod wizualizację astronomów, muzyką Józefa Skrzeka.
Tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki także zdominuje astronomia. Jego gościem będzie odkrywca Edward Bowell - to on, mimo że w naszym mieście nigdy nie przebywał, podarował nam planetoidę. Toruń spróbuje także pobić rekord Guinnessa w Zlocie Teleskopów Wszelakich. Jesienią, jak już wczoraj informowaliśmy, czeka nas premiera pełnometrażowego filmu rysunkowego "Gwiazda Kopernika".
Czekamy na propozycje
To tylko niektóre z wielu znanych już propozycji na astronomiczny rok. Zbigniew Derkowski, dyrektor wydziału kultury jest przekonany, że pojawią się nowe. - Program nie jest jeszcze zamknięty. Cały czas do nas i do rady festiwalu nauki napływają ciekawe pomysły, więc chcieliby włączyć je w obchody - mówi.
Obchody mają być także pretekstem do wielu przedsięwzięć, które wzbogacą ofertę kulturalną i turystyczną Torunia.
- Bardzo ważna jest dla nas idea budowy ścieżki planetarnej - mówi Lucjan Broniewicz. - Namawiamy do tego również gminę. Chodzi o połączenie miasta Kopernika z jednym z najważniejszych ośrodków naukowych - Obserwatorium w Piwnicach. Ścieżka pieszo-rowerowa prowadziłaby przez lasy na Barbarce, gdzie krzyżowałoby się kilka szlaków - przyrodniczy, historyczny i astronomiczny. W ten sposób bliżej będzie nam do Obserwatorium, które, poza Planetarium i Orbitarium, wzmocni nasz wizerunek jako Cosmopolis. Kosmos to jest to, czym możemy wygrać Europejską Stolicę Kultury.