Równolegle w Toruniu i Bydgoszczy są prowadzone konsultacje społeczne kluczowych dokumentów dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego. Znajdziemy je na stronie konsultacje.torun.pl.
Jak można zgłaszać uwagi? Z powyższej strony można pobrać formularz konsultacyjny, który należy wypełnić i wysłać na: [email protected]. Oprócz tego urząd miasta organizuje dyżur konsultacyjny - 11 czerwca w godz. 16-18 w siedzibie wydziału rozwoju i programowania europejskiego przy ul. Grudziądzkiej 126B (II piętro, pokój nr 215). Opinie można zgłaszać do 13 czerwca. - Ostateczna lista projektów realizowanych w ramach ZIT będzie znana po konsultacja i rozmowach z Deloitte Business Consulting - mówi Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia. Magistrat opracował listę 46 propozycji projektów do realizacji w ramach ZIT. Wśród nich znajdziemy przedsięwzięcia związane z poprawą stanu środowiska np. likwidację pieców węglowych i zamianę na gazowe lub elektryczne bądź podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Czytaj także: Wydamy 2 mld zł na projekty ponadlokalne, m.in. w ramach ZIT
Urząd miasta zaproponował także wymianę oświetlenia ulicznego na nowoczesne oraz energooszczędne z diodami LED. Ponadto ma powstać system monitorowania, który pozwoli w czasie rzeczywistym sterować oświetleniem w zależności od warunków pogodowych i natężenia ruchu ulicznego. Miasto stawia na komunikację rowerową jako alternatywny środek transportu. Chodzi o rozbudowę systemu wypożyczalni rowerów miejskich.
Zmienić ma się też komunikacja z sąsiednimi gminami m.in. za sprawą parkingów park & ride i bike & ride. Takie miejsca miałyby powstać na obrzeżach miasta i komunikować sprawniej transport indywidualny ze zbiorowym do miejsc pracy i szkół.
Część projektów związana jest z turystyką i rekreacją. W planach jest zagospodarowanie Parku Fortecznego przy Forcie I im. Jana III Sobieskiego na cele turystyczne, rekreacyjne, sportowe oraz kulturalne. Zmienić się ma również oblicze lasów miejskich. Pojawi się w nich zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe, które ma m.in. zachęcić do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Ożyją również toruńskie osiedla m.in. dzięki budowie małej infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowej na terenach zieleni.
ZIT to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające gminy wspólnie ustalają cele do osiągnięcia w ramach strategii i wskazują inwestycje do realizacji - takie, które wykraczają poza granice samorządów i jednocześnie integrują je ze sobą.
Do związku ZIT wojewódzkiego oprócz Torunia i Bydgoszczy przystąpiły też 23 sąsiednie samorządy wraz z powiatami. Do podziału w latach 2014-2020 mają pulę ok. 760 mln zł. 25 samorządów zgłosiło już 300 projektów.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
