Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński biznes wyciąga ręce do naukowców

Kaf
nadesłane
- Oszczędność czasu i pieniędzy, nowoczesność, szansa na walkę z konkurencją - wymieniają korzyści toruńskie przedsiębiorstwa, które uczą się, jak korzystać z obecności jednostek naukowych. Na razie takich firm jest sześć.

To firmy z Torunia, które biorą udział w projekcie "Voucher badawczy", prowadzony przez Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. Przedsiębiorstwa, które chcą rozwijać działalność, a potrzebują nowoczesnych rozwiązań, zlecają uczelniom ich przygotowanie.

- Kiedyś sami próbowaliśmy robić badania, ale toruński uniwersytet jest znacznie lepiej wyposażony w sprzęt badawczy niż nasza firma - wyjaśnia Wojciech Nowakowski, dyrektor działu rozwoju Optiguard. - Poza tym zależy nam na czasie i otrzymaniu kilku wyników, z których później, miejmy nadzieję, wybierzemy najlepsze dla firmy rozwiązanie.

Toruń. Profesor, który osiągnął też sukces w biznesie

Analizy, opracowania, konkretne technologie

Optiguard to firma specjalizująca się w produkcji elektronicznych systemów antykradzieżowych. Jest obecna w Europie, Azji, a nawet Afryce. Czemu zdecydowała się na współpracę z wydziałem fizyki, astronomii i informatyki stosowanej?

- Chcemy wyprodukować czujniki, które będą podwójnie zabezpieczać urządzenia przed kradzieżami np. z hipermarketów - wyjaśnia Nowakowski. - Dlatego zgłosiliśmy się do uniwersytetu, który będzie badał czy i jakie istnieją w tej materii rozwiązania. Chcemy też wiedzieć, czy da się zrobić taki czujnik, którego produkcja będzie opłacalna dla firmy.

toruńska firma ma już za sobą pierwszy etap współpracy z uczelnią. ADS Finanse, firma doradztwa finansowego, zleciła Wyższej Szkole Gospodarki przygotowanie elektronicznej platformy szkoleniowo-edukacyjnej dla współpracowników. Teraz, dzięki voucherowi naukowcy opracują rozwiązanie, które ma ułatwić dostęp klienta do obiektywnej bazy danych na temat jego finansów.

- Chodzi o stworzenie takiego systemu, który będzie opracowywał raporty finansowe, zbierał dane o różnych produktać, a po wprowadzeniu danych przeanalizuje sytaucję finansową klienta - mówi Cezary Dembski, prezes firmy. - Będziemy pierwszą firmą doradczą, która takie rozwiązanie wprowadzi na rynek. Za usługę zapłacimy 60 tys. zł voucherem.

Zakusy na zdolnych naukowców

Okazji do tego, by zrealizować nowoczesne zadania w biznesie będzie więcej. Projekt dopiero rusza pełną parą. Jeszcze w marcu rusza kolejny nabór wniosków na przeprowadzenie przedsięwzięć badawczych. Za to w drugim kwartale odbędą się jeszcze dwa konkursy.

W całym projekcie KPZPiP ma do wydania 6 mln zł. Pieniędzy na takie przedsięwzięcia może być więcej.

W Toruniu powstaje bowiem Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. Marszałek województwa już zapowiedział stworzenie funduszu, dzięki któremu możliwe będzie wykonanie badań i rozwiązań stosowanych w biznesie.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska