Spotkanie poświęcone francuskiej aktorce jest fragmentem cyklu poświęconego modzie. Wcześniejsze poświęcone były m.in. sylwetkom projektantów, motywom graficznym oraz ubiorom okolicznościowym.
Została żywym pomnikiem
- Zależało mi na przedstawieniu Brigitte Bardot zarówno jako aktorki, jak i ikony mody – mówi dr Krzysztof Trojanowski. Bardot lansowała nowe trendy w modzie, które były później naśladowane na całym świecie. Jej styl był naśladowany pod każdą szerokością geograficzną.
Rodowita paryżanką, pochodząca z zamożnej mieszczańskiej rodziny, stała się symbolem francuskiej elegancji. Nic dziwnego, że to właśnie ona poproszona została o użyczenie swojej twarzy do postaci Marianny - młodej kobiety, która symbolizuje Francję i wartości demokratyczne. Jej popiersie pojawiło się w merostwach w całym kraju.
Co ciekawe, Bardot nie interesowała się modą jako młoda dziewczyna. Kiedy pytano ją o styl, dziwiła się, bo uważała, że nie lansuje wyszukanej mody, ale raczej rzeczy bardzo proste. I rzeczywiście – wykreowała styl „gwiazdy minimalistycznej”, który nie wymagał zamożności, ale odpowiedniego doboru garderoby i dodatków.
Elegancja Bardotki rodem z obrusu
- Pokazała, że z prostych rzeczy można stworzyć kreacje cechujące się szlachetną elegancją - mówi dr Trojanowski. - Panuje przekonanie, że jako zamożna osoba ubierała się w wielkich paryskich, a to nieprawda. Owszem, nosiła kreacje od Chanelle i Diora, ale tylko przy wyjątkowych okazjach i – jak po latach przyznała – wcale tego nie lubiła. Wolała prosty, wygodny styl projektantów, którzy nie należeli do światowej czołówki.
Takim projektantem był Jacques Esterel, który zaprojektował dla niej sukienkę z niedrogiej bawełny w kratkę, która kojarzyła się do tego czasu raczej z zasłonami do kuchni i obrusami. Za sprawą Bardot ta kratka stała się bardzo modna na całym świecie i zaczęła kojarzyć się z elegancją. Minimalistyczny styl Bardot był łatwy do skopiowania. Ten styl kopiowały później Claudia Cardinale, a nawet Joan Collins.
Brigitte Bardot budziła wielkie emocje przez dwie dekady swojej filmowej kariery i wciąż intryguje, obecnie głownie jako bezkompromisowa obrończyni praw zwierząt.
Wykład również w internecie
Piątkowe spotkanie w Centrum Sztuki Współczesnej zatytułowane „I Bóg stworzył Bardotkę” zaplanowano jako pierwszy z cyklu trzech wykładów o francuskiej gwieździe. Prelekcja odbędzie się 31 marca o godz. 18:00 w czytelni CSW (wstęp jest bezpłatny). Ci, którym nie po drodze do Torunia, będą mogli wysłuchać transmisji internetowej na profilu facebookowym Centrum Literatury CSW.
