
Tradycja ubierania choinki
Zwyczaj ubierania choinki przyszedł do Polski od naszych zachodnich sąsiadów mniej więcej w XVIII-XIX wieku. Z kolei do Niemiec przywędrował on z Francji. Początkowo na choince zawieszano orzechy i jabłka (co miało symbolizować owoc, który Ewa zerwała z zakazanego drzewa).
Obecnie drzewko bożonarodzeniowe jest ozdobą domu, warto jednak dowiedzieć się więcej na temat symboliki tego elementu świąt Bożego Narodzenia. Jest ono symbolem życia i płodności. Nie bez przyczyny przystraja się drzewo iglaste, które nie traci liści, ma to wymiar nie tylko praktyczny – tak jak drzewo zachowuje igły, tak my powinniśmy zachowywać wiarę.

Dzielenie się opłatkiem
Zwyczaj dzielenia się opłatkiem był popularny już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nawet w Biblii odnajdujemy fragmenty, w których uczniowie Chrystusa dzielą się chlebem. Początkowo jednak tradycja ta nie była związana z Wigilią Bożego Narodzenia.
Dlaczego obecnie dzielimy się opłatkiem? To symbol miłości, okazywania sobie szacunku, ale też przebaczenia i zgody.

12 potraw na wigilijnym stole
Na wigilijnym stole stawiamy dwanaście potraw. Zgodnie z tradycją powinny być to posiłki bezmięsne. Obecnie mówi się o tym, że liczba ta symbolizuje dwunastu apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi. Jednak zwyczaj ten sięga czasów pogańskich, kiedy to obchodzono Szczodry Wieczór, a na stole stawiano właśnie dwanaście potraw, które miały symbolizować liczbę miesięcy w roku.

Pasterka
Wciąż wiele osób w Wigilię Bożego Narodzenia uczestniczy w pasterce. To wydarzenie upamiętnia przybycie do betlejemskiej szopy pasterzy, którzy byli jednymi z pierwszych świadków narodzin Jezusa. Zgodnie z tradycją po mszy świętej o godz. 00.00 kończył się post i można już było spożywać mięsa.