Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka dla niepełnosprawnych

Redakcja
rys. Mirosław Hajnos
Jeśli masz problemy ze zdrowiem i sprawnością zainteresuj się możliwościami uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Masz kłopoty ze zdrowiem, utrudniające lub uniemożliwiające ci pracę? Pierwsze skojarzenie to ZUS, komisja, orzecznik, renta. A zespoły do spraw orzekania niepełnosprawności? Po co są i dla kogo?

Nie mają nic wspólnego z ZUS-em. Możesz skorzystać z ich usług niezależnie od tego, czy masz już rentę, czy dopiero złożyłeś o nią papiery, czy też w ogóle nie będziesz tego robił. Powinieneś skorzystać z tej pozazusowskiej ścieżki, bo warto.

Zespół renty nie da
W razie zdrowotnych kłopotów ZUS orzeknie częściową lub całkowitą niezdolność do pracy lub konieczność przekwalifikowania. I przyzna nam rentę, gdy wcześniej pracowaliśmy i mamy odpowiedni staż. Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności nie interesuje nasza droga zawodowa i zarobki, bo orzeka dla celów pozarentowych.

Zespół ocenia nasz stopień niepełnosprawności, wydając odpowiednie orzeczenia. Na ich podstawie mamy prawo do ulg i uprawnień przysługujących osobie o bardziej lub mniej ograniczonej psychofizycznej sprawności organizmu. To w zespole dostaniemy legitymację, na podstawie której będziemy mogli z tych ulg i uprawnień skorzystać. To do zespołu powinni się udać rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, które nie skończyły jeszcze 16 lat.

O czym orzekną w zespole

  • o niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16. roku życia
  • o stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16. rok życia
  • o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających już orzeczenie o inwalidztwie i niezdolności do pracy.


    Stawać na komisję

    Wniosek o wydanie orzeczenia składa się w odpowiednim dla miejsca zamieszkania powiatowym zespole ds. niepełnosprawności (patrz - lista). Druk można dostać w siedzibie zespołu lub ściągnąć z internetu. Ponadto wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką jest wnioskodawca, ale nie wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem wniosku. Dołączyć trzeba też inne dokumenty medyczne, umożliwiające komisji ocenę stopnia niepełnosprawności.

    Wnioskodawca bierze udział w posiedzeniu składu orzekającego. O jego terminie jest powiadamiany co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia. Wniosek rozpatrywany jest nie później niż w ciągu miesiąca od jego złożenia. W bardziej skomplikowanych przypadkach - w ciągu dwóch miesięcy. Gdy osoba chora ma problem z przybyciem na posiedzenie, orzeczenie może być wydane zaocznie.

    Granica szesnastu lat

    Osoby, które nie ukończyły 16 lat zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli:
  • mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu,
  • naruszona sprawność powoduje konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.

    Te dwie wymienione przesłanki muszą wystąpić łącznie.
    - Niepełnosprawność może być ustalona maksymalnie do ukończenia przez osobę 16 roku życia - podkreśla sekretarz Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze Stanisława Fórmanowicz. - Po ukończeniu przez tę osobę 16 lat, może zostać skierowany do zespołu wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

    Są trzy stopnie

    W przypadku osób starszych orzeka się jeden z trzech stopni niepełnosprawności:

  • znaczny - osoba o naruszonej sprawności organizmu, niezdolna do pracy lub zdolna do niej jedynie w warunkach pracy chronionej, wymagająca stałej lub długotrwałej opieki w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji

  • umiarkowany - osoba o naruszonej sprawności organizmu, niezdolna do pracy lub zdolna do niej jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagająca czasowej albo częściowej pomocy innych osób

  • lekki - osoba o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

    - Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy nie zapewniającego warunków pracy chronionej - zaznacza Stanisława Fórmanowicz. - Konieczne jest jednak wtedy uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

    Po co nam taki papier

    Osobom, które mają ważne orzeczenia innego organu rentowego np. ZUS-u, KRUS-u, zespół przedkłada propozycję uzyskania orzeczenia do ulg i uprawnień - informuje Stanisława Fórmanowicz. - Ten trzeci rodzaj orzeczeń wydawanych przez zespół ma zastosowanie w przypadkach, gdy konieczne jest wskazanie symbolu, tzw. przyczyny niepełnosprawności pod kątem różnego rodzaju ulg i uprawnień, a decyzja innego organu rentowego takiej informacji nie zawiera. Ale też wtedy niezbędne jest sprecyzowanie wskazań, jakie zawarte są w orzeczeniach powiatowego zespołu pod kątem m.in. odpowiedniego zatrudnienia, rehabilitacji, uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej itp...
    B>ZAPAMIĘTAJ!

    Warto pamiętać, że orzeczenie zespołu jest podstawą do korzystania z ulg i uprawnień..
    Pozwala ono korzystać np.:
  • z rehabilitacji zawodowej, szkoleń i zatrudnienia w zakładach pracy chronionej
  • z przywilejów pracowniczych (np. prawa do dodatkowych urlopów i przerw w pracy)
  • z ulg podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienia z abonamentu rtv
  • z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne (możliwość refundacji)
  • z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych (np. z warsztatów terapii zajęciowej czy turnusów rehabilitacyjnych)
  • z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością).
  • z karty parkingowej, uprawniającej do parkowania na miejscach dla inwalidów
  • z prawa do zamieszkania (przy konkretnych schorzeniach)w oddzielnym pokoju
    Mając orzeczenie, można dostać legitymację osoby niepełnosprawnej

    DOKĄD PÓJŚĆ

    W woj. lubuskim jest pięć powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności:
    1. Zielona Góra (ul. Wyspiańskiego 15 a, tel. 068 456 56 43 do 45) adres e-mail: [email protected],
    strona internetowa: (druki do pobrania) www.pup.zielona.gora.sisco.info
    obejmuje miasto Zielona Góra oraz powiaty zielonogórski i krośnieński
    2. Gorzów Wlkp. (ul. Walczaka 42, blok 2, tel: 095 735 86 22) obejmuje miasto Gorzów Wlkp. oraz powiaty: gorzowski, słubicki, strzelecko-drezdenecki i sulęciński.
    3. Świebodzin (ul. Żaków 3, tel. 068 475 53 49)
    obejmuje powiaty świebodziński i międzyrzecki
    4. Nowa Sól (ul. Piłsudskiego 65, tel. 068 458 67 30) obejmuje powiaty nowosolski i wschowski
    5. Żagań (ul. Żelazna 1a, tel. 068 377 24 30) obejmuje powiaty żagański i żarski

    JAK SIĘ ODWOŁAĆ

    Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności należy składać do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który wydał zaskarżone orzeczenie. Ważne jest, aby strona odwołująca się wniosła odwołanie w terminie (zgodnie z pouczeniem zawartym w orzeczeniu), tj. w ciągu 14 dni od dnia doręczenia jej orzeczenia

    TU ZNAJDZIESZ PRZEPISY

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328).


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska