Decyzja ta dotarła do urzędników ostatniego dnia minionego roku. Decyzja zatwierdzająca projekt oznacza, że miasto spełniło wszystkie wymogi i może ruszyć z budową już na przełomie czerwca i lipca.
Planowany koniec budowy trasy przewidywany jest na 2010 rok.
- Przedłożone projekty budowlane mają wymaganą formę i są kompletne, zostały wykonane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane, które w chwili sporządzania projektów i ich sprawdzenia były członkami właściwej izby samorządu zawodowego - czytamy w uzasadnieniu decyzji. - Osoby te dołączyły oświadczenia o sporządzeniu projektów budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
Trasa przemysłowa aktywizująca tereny inwestycyjne miasta Brodnicy rozpocznie się rondem przy zbiegu ulic Podgórnej i Długiej, przebiegać będzie Ustroniem i
szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej do ulicy Sądowej i Targowej, gdzie także powstanie rondo.
Długość projektowanego odcinka wynosi 3.550 m. Będzie to ulica klasy technicznej G o prędkości projektowej 60 km/h i posiadającej jezdnię o szerokości 7 m ( 2x3,5 m) chodnik oraz na całej długości trasy ścieżkę rowerową.
Projekt budowy "małej obwodnicy" zakłada między innymi: budowę mostu nad Drwęcą, wykonanie nowych jezdni i przebudowę istniejących, budowę potrzebnych na trasie skrzyżowań, systemu odprowadzania wód deszczowych z powierzchni ulicy wraz z budową elementów kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia drogowego, usunięcie drzew i krzewów z bezpośredniego sąsiedztwa ulicy i nasadzenie nowej zieleni oraz przebudowę istniejącego uzbrojenia w pasie drogowym.
- Budowa południowo-zachodniej trasy przemysłowej będzie sfinansowana głównie ze środków miasta i pieniędzy unijnych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 6,94 mln Euro, co stanowi 50 procent planowanych kosztów realizacji inwestycji. Pozostała część środków pokryta zostanie w 87 proc. ze środków własnych budżetu miasta w latach 2008 - 2010, które jest inwestorem wiodącym, a także ze środków Starostwa Powiatowego w Brodnicy (10 proc.) i Gminy Brodnica (3 proc.) - wylicza Zdzisława Marciniak, rzecznik brodnickiego magistratu.