1 z 8
Przewijaj galerię w dół
Triduum Paschale to w tradycji chrześcijańskiej trzy dni...
fot. Dariusz Gdesz

Triduum Paschale to w tradycji chrześcijańskiej trzy dni poprzedzające Zmartwychwstanie: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Obchody Triduum Paschalnego to najważniejszy czas dla katolików.

Co dokładnie oznacza Triduum Paschalne? Kiedy trzeba iść do kościoła? W który dzień obowiązuje post ścisły? Czytaj więcej na kolejnych slajdach.

2 z 8
Słowo "triduum" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza...
fot. Aneta Żurek

Słowo "triduum" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "trzy dni", jednak nie chodzi tu o tylko określenie liczby dni poprzedzających Wielkanoc - Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę - ale także o fazy odkupienia za grzechy, czyli:
- ostatnia wieczerza,
- śmierć Jezusa na krzyżu,
- zmartwychwstanie.

3 z 8
W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. W...
fot. Waldemar Wylęgalski

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. W kościołach na całym świecie celebrowana jest tylko jedna uroczysta msza - tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Pańską. Od momentu jej rozpoczęcia kończy się okres Wielkiego Postu i rozpoczyna się Triduum Paschalne.

W czasie śpiewu "Chwała na wysokości" w kościołach biją dzwony. Podczas tej wyjątkowej mszy kapłani obmywają nogi 12 mężczyznom, co symbolizuje pokorę Jezusa Chrystusa i jego poniżenie. Następnie kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii.

W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzwony a do końca Wielkiego Tygodnia używa się drewnianych kołatek czy "klekotek".

W Wielki Czwartek wspominane są ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu. Tego dnia w kościele katolickim wspomina się także wszystkich kapłanów, ponieważ podczas Ostatniej Wieczerzy nie tylko został ustanowiony sakrament Eucharystii, ale również sakrament kapłaństwa. Wierni modlą się za księży oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Odprawiane są Msze Św. Krzyżma, podczas których biskupi poszczególnych diecezji konsekrują oleje święte a księża odnawiają przyrzeczenia złożone po ukończeniu seminarium duchownego.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek. Kapłani zachęcają jednak do udziału w uroczystościach.

4 z 8
Drugim dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek - dzień...
fot. Aneta Żurek

Wielki Piątek

Drugim dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek - dzień śmierci Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek to jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odbywa się Msza Święta. Nie udziela się także sakramentów za wyjątkiem namaszczenia chorych. W kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej.

Liturgię tego dnia poprzedzają nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek odbywa się tzw. przeproszenie krzyża - wierni adorują drzewo krzyża będące symbolem zbawienia. Następnie Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego. W Wielki Piątek od samego rana gospodyni podnosiła pierzyny i smagała domowników po nogach rózgą, mówiąc "Boże rany Boże rany mój Jezu Kochany”.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek poszczenia zarówno ilościowego, jak i jakościowego. W praktyce oznacza to, że można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno. Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Nowa prognoza waloryzacji emerytur. Złe wieści dla seniorów - takie mogą być podwyżki

Nowa prognoza waloryzacji emerytur. Złe wieści dla seniorów - takie mogą być podwyżki

Żużlowcy Abramczyk Polonii po meczu z Wilkami Krosno: "Tor dużo od nas wymagał"

Żużlowcy Abramczyk Polonii po meczu z Wilkami Krosno: "Tor dużo od nas wymagał"

Zawody wędkarskie o Puchar KFTW w Wenecji koło Żnina. Zdjęcia, wyniki

Zawody wędkarskie o Puchar KFTW w Wenecji koło Żnina. Zdjęcia, wyniki

Zobacz również

Posiłki na dołku. Co jedzą zatrzymani przez policję i ile to kosztuje? Sprawdź!

NOWE
Posiłki na dołku. Co jedzą zatrzymani przez policję i ile to kosztuje? Sprawdź!

Wyliczenia lipcowych emerytur wraz z rentą wdowią. Tabela przelewów ZUS

NOWE
Wyliczenia lipcowych emerytur wraz z rentą wdowią. Tabela przelewów ZUS