- Nasza placówka powstała w 1949 roku na bazie zasobów bibliotek Towarzystwa Czytelni Ludowych oraz darów mieszkańców. Początkowo na stanie mieliśmy 2190 książek. Po przeprowadzce do nowo otwartego Gminnego Ośrodka Kultury, w 1974 roku, liczba woluminów systematycznie się powiększała, przybywało też czytelników - mówi Danuta Kujawska, dyrektor biblioteki.
Trzemeszeńska biblioteka od 1 stycznia 2001 r. uzyskała statut Samorządowej Instytucji Kultury. W ciągu minionych lat prowadziła aktywną działalność popularyzatorską, organizowała konkursy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Zwłaszcza z pisarzami i podróżnikami, m.in. z nieżyjącym już Arkadym Fidlerem oraz Wandą Chotomską, Jackiem Pałkiewiczem i Wojciechem Cejrowskim.
Placówka bierze również udział w programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie promocji czytelnictwa i rozwoju bibliotek. Uzyskano z tego tytułu dodatkowe pieniądze na zakup 1300 nowości wydawniczych. W tegorocznym budżecie gminy na uzupełnienie księgozbioru przeznaczono około 19 tys. zł.
- W pierwszej kolejności wybieramy pozycje poszukiwane przez czytelników: wydawnictwa naukowe, książki popularnonaukowe i beletrystykę. Do ich dyspozycji mamy prawie 60 tysięcy woluminów, a także wypożyczalnie dla dorosłych i dzieci oraz czytelnie z bezpłatnym dostępem do internetu. W tym roku o internet wzbogaciła się również filia w Kruchowie. Niebawem zostaną skomputeryzowane wszystkie czynności biblioteczne - podkreśla dyrektor Danuta Kujawska.
Dość powszechnie twierdzi się, że media elektroniczne wybierają książki, a liczne telenowele z kolei, oglądane przez panie, wpływają na spadek liczby czytelników. Zdaniem Danuty Kujawskiej jest w tym trochę prawdy, ale internet w przyszłości całkowicie nie wyprze książki z naszego życia. Poza tym nie pozostaną bez książki kształcący się młodzi mieszkańcy, a także grupa ludzi, która coś interesującego musi poczytać, np. do poduszki.
- To czego czytelnicy nie są w stanie kupić, a przecież wszystkich nie stać na kupno drogich książek, znajdują w naszej bibliotece. Swoje podwoje otwieramy też w soboty, głównie z myślą o studentach, którzy na weekendy przyjeżdżają w rodzinne strony oraz pracujących. Mają oni również do dyspozycji trzy stanowiska internetowe - dodała Danuta Kujawska.