MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy klucze

Izabela Dembna
Przyjęty wczoraj przez rząd program społeczno-gospodarczy na lata 2002- 2005 ma wyprowadzić gospodarkę ze stagnacji, pobudzić przedsiębiorczość oraz ograniczyć rosnące bezrobocie. Temu ma służyć wdrożenie trzech pakietów: "Przede wszystkim przedsiębiorczość", "Pierwsza praca" i "Infrastruktura - klucz do rozwoju".

     O tym, że gospodarka nie jest w najlepszym stanie, wiemy od kilku miesięcy. Ogromna dziura budżetowa, rosnące z miesiąca na miesiąc bezrobocie, chore finanse publiczne, słabnący wzrost gospodarczy - to zadania, z którymi musi zmierzyć się rząd Leszka Millera. Wczoraj rząd ujawnił jaką ma na to receptę.
     Ma być łatwiej
     
Biurokracja, skomplikowany system podatkowy, długie procedury celne, zawiły system ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, nieopłacalność zatrudnienia nowych pracowników to problemy, z którymi borykają się na co dzień przedsiębiorcy. W pakiecie "Przede wszystkim przedsiębiorczość", o szczegółach którego informowaliśmy już wczoraj w "Gazecie" znalazło się szereg rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym zostanie znowelizowanych 40 ustaw oraz przygotowanych kilkanaście zupełnie nowych regulacji prawnych. Szef rządu zapewnił, że zmiany te przygotowane zostaną do końca kwietnia i będą wprowadzane jednocześnie.
     Pakiet "Pierwsza praca" ma pomóc absolwentom w podjęciu pierwszego zatrudnienia. Według grudniowych danych stopa bezrobocia wyniosła w kraju 17,4 proc.(w naszym województwie 21,6 proc.). Nie dość, że zakłady masowo zwalniają pracowników, to wzrasta fala młodych bez pracy. Rząd chce, by absolwenci korzystali z ułatwień przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, a płatności podatkowe i ubezpieczeniowe mogli sobie rozkładać w czasie. Budżet państwa będzie też opłacał część składki ubezpieczeniowej tym absolwentom, którzy znajdą pracę w małych i średnich przedsiębiorstwach. Szerzej ma być wykorzystany wolontariat, czyli nieodpłatna praca w organizacjach samorządowych i sektorze publicznym. Źródłem środków na realizację tego pakietu ma być rezerwa uwłaszczeniowa wynosząca 520 mln zł.
     Co na to Rada?
     
O ile wcześniej były znane projekty dotyczące przedsiębiorczości i zatrudnienia absolwentów, o tyle trzeci z nich dotyczący infrastruktury jest zupełną nowością. Rząd chce postawić na budownictwo mieszkaniowe, które ma dźwignąć się z upadku przez system tanich i łatwo dostępnych kredytów oraz na budowę dróg i autostrad. Łącznie inwestycje w infrastrukturę mają kosztować w ciągu czterech lat 180 mld zł.
     Rząd zapowiedział też kontynuację prywatyzacji i restrukturyzacji (tu: zwłaszcza górnictwa, hutnictwa, przemysłu obronnego, kolei). Skarb Państwa zachowa jednak kontrolę nad dotychczas niesprywatyzowanymi czterema bankami - BGK, PKO BP, BGŻ i Bankiem Pocztowym. Zmiany mają objąć także system podatkowy. Rząd rozważa m.in. wprowadzenie zerowej stawki opodatkowania dla osób najmniej zarabiających od 2003 roku.
     Sporym zaskoczeniem była zapowiedź wykorzystania na cele inwestycyjne środków zgromadzonych w OFE. Analitycy zwracali uwagę, że trudno będzie przecież zmusić OFE - prywatne spółki do inwestowania np. w drogi. Wicepremier Marek Belka tłumaczył, że rząd zamierza rozszerzyć instrumenty, w które OFE mogłyby inwestować.Chodzi m.in. o długoterminowe obligacje specjalne, które mogłyby być źródłem finansowania programów rozwojowych. Rząd ma nadzieję, że w realizację tych planów włączy się m.in. Rada Polityki Pieniężnej obniżając stopy procentowe. Czy tak się stanie? Rada ogłosi swą decyzję dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska