Wszystkie zadania inwestycyjne, wymagające wsparcia pieniędzmi z zewnątrz, są dla miasta bardzo ważne. Za priorytetowe uznano jednak remont mostu im. Marszałka Rydza - Śmigłego, utworzenie Włocławskiej Strefy Przemysłowej oraz rewitalizację Starego Miasta. Do Urzędu Marszałkowskiego miasto zamierza zgłosić także inne pomysły, dające
możliwość ubiegania się o dotacje
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego. - _To dająca nieograniczone możliwości Włocławska Sieć Szerokopasmowa, odrestaurowanie parku im. Henryka Sienkiewicza wraz z zagospodarowaniem bulwarów i Słodowa, przebudowa ulicy Kapitulnej do połączenia z rondem Falbanka, połączenie osiedla Kazimierza Wielkiego ze śródmieściem... - _wymienia Jacek Kuźniewicz, zastępca prezydenta Włocławka do spraw rozwoju.
Miasto zamierza zabiegać o dofinansowanie łącznie trzynastu projektów. Szczególną uwagę zamierza poświęcić Włocławskiej Strefie Przemysłowej, nie mającej nic wspólnego ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. To raczej park przemysłowy z inkubatorem przedsiębiorczości i funduszem kredytowym dla osób rozpoczynających działalność na własny rachunek.
Rewitalizacja Starego Miasta
- o czym już na naszych łamach pisaliśmy - ma się ograniczyć do rejonu w obrębie ulic Łęgskiej, Ogniowej, Bechiego. W tej części miasta ma powstać Włocławskie Centrum Krzewienia Kultury. W planach są także: zmiany układu komunikacyjnego w rejonie ulic Komunalna-Witosa-Cmentarna, rozdział kanalizacji deszczowej i sanitarnej, odnowienie dworca PKP-PKS, budowa aquaparku, sali sportowej oraz basenu na osiedlu Michelin. Przewidziano również utworzenie Włocławskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Z kolei w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Włocławek będzie zabiegał o fundusze na: remont drogi krajowej nr 1 oraz przebudowę alei Kazimierza Wielkiego od ronda ks. Jerzego Popiełuszki do skrzyżowania z drogą nr 1.
