Narodowy Spis Powszechny 2021
Jak można przeczytać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ile nas jest, jak żyjemy i kim właściwie jesteśmy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań, w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań lub gospodarstw rolnych, w przypadku powszechnego spisu rolnego. Informacje uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą zatem od wszystkich obywateli.
Ostatni taki spis był przeprowadzany w 2021 roku, a jeszcze wcześniej w 2011 roku.
W publikacji dostępne są tablice porównujące wyniki spisów powszechnych w 2011 roku i 2021 roku, dotyczące m.in. ludności ogółem i w podziale na płcie, ludność w miastach i na wsi. Ponadto, można tam znaleźć dane właśnie na temat miast i gmin o największym ubytku i największym przyroście ludności.
Gminy z największym wzrostem ludności
Największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Nadmienić jednak należy, że proces suburbanizacji dotyczy również miast średniej wielkości
- Warto zauważyć, że większość głównych ośrodków miejskich odnotowuje spadek populacji. Spośród 37 miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców, jedynie w ośmiu wystąpił wzrost liczby ludności, wśród nich są miasta wojewódzkie: Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Opole i Białystok. Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki, największe w Katowicach i Łodzi (ubytek około 8%), następnie Kielce i Bydgoszcz. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych gmin i miast zmiany administracyjne, jakie miały miejsce od 2011 r., mogą wpływać na prezentowane wartości.
- czytamy w "Informacji o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin".
W których gminach w Polsce przybyło ludności? Sprawdź naszą galerię!
