
W Kujawsko-Pomorskiem w czterech placówkach medycznych realizowany jest kompleksowy program rehabilitacji po chorobie Covid-19 w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym.

W Kujawsko-Pomorskiem przybywa osób, które przechorowały Covid-19 i mimo, że pokonały koronawirusa wciąż uskarżają się na różne dolegliwości. Takie osoby będą mogły być rehabilitowane i dochodzić do zdrowia w cztery placówkach medycznych w regionie, w tym także w Bydgoszczy.
Przewlekłe zmęczenie, utrzymujący się przez długi czas kaszel, problemy kardiologiczne czy neurologiczne - to niektóre dolegliwości, z jakimi zmaga się wielu pacjentów, którzy przechorowali Covid-19. Stąd Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji po chorobie Covid-19, realizowany w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym.

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, który przeszli Covid-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową, a w efekcie szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną - zaznacza NFZ.
Placówki medyczne świadczące rehabilitację po Covid-19 w województwie kujawsko-pomorskim:
- „Solanki Uzdrowisko Inowrocław" - „Kujawiak” ul. Sienkiewicza 50 w Inowrocławiu
- Uzdrowisko Wieniec sp. z o.o. - ul. Brzozowa 1 w Wieńcu Zdroju
- Szpital Uzdrowiskowy Energetyk - ul. Wilkońskiego 2 w Inowrocławiu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii ul. Meysnera 9 w Bydgoszczy
Świadczenia rehabilitacji Covid-19 są realizowane na podstawie skierowania, które wystawia pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą Covid-19.
Do rehabilitacji w trybie stacjonarnym i uzdrowiskowym kwalifikowani są pacjenci, u których:
- Stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60, 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5), lub
- Spadek saturacji w czasie wysiłku jest powyżej 5 proc. wartości wyjściowej, stan funkcjonalny w skali Barthel wynosi od 0 do ≤ 60, lub
- Występuje zespół słabości nabyty podczas pobytu na OIT (ang. ICUAcquired Weakness), 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5).
Aktualnie rehabilitowani pacjenci, osoby zakwalifikowane do rehabilitacji lub, które otrzymały skierowanie na dotychczasowych zasadach (przed 7 maja br.), będą mogły dokończyć rozpoczętą rehabilitacje lub rozpocząć ją na dotychczasowych zasadach.

Rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Do programu będzie można dołączyć do 6 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
Decyzję o skierowaniu pacjenta do programu podejmuje lekarz na podstawie wyników kilku badań:
- RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
- aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy)
- EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby Covid-19.