Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Stąd przed wiekami pojechały legendarne dwa miecze [program imprezy]

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
fot. sxc
Co wspólnego ma Grunwald z Tucholą? Będzie można się przekonać 19 czerwca. Miasto weźmie udział w obchodach rocznicy bitwy z 1410 r. Tak jak 600 lat temu wyjadą stąd dwa miecze.

www.pomorska.pl/tuchola

Więcej informacji z Tucholi znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/tuchola

Jan Długosz, "Roczniki":

Jan Długosz, "Roczniki":

"Dziewiętnasta chorągiew, komturii miasta Tucholi, miała w godle dwa pola: czerwone i białe przedzielone jednak w środku czarnymi liniami. Jej dowódcą był komtur tucholski Henryk. Jego wyniosłość, szał i pycha doszły do takiego stopnia, że od chwili przybycia na obecną wyprawę dokądkolwiek szedł, kazał przed sobą nosić dwa obnażone miecze"

Gwoździem programu będzie inscenizacja przedstawiająca wyjazd komtura tucholskiego Henryka na bitwę pod Grunwaldem. Komtur zabiera ze sobą dwa miecze. To ich historia wiąże Tucholę i Grunwald.

Według relacji Jana Długosza Henryk von Schwelborn zawsze woził ze sobą dwa miecze, by podkreślić rzekome męstwo i odwagę. To właśnie one zostały podarowane przez Wielkiego Mistrza Urlicha von Jungingena polskiemu królowi Władysławowi Jagielle.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Sam komtur z Tucholi męstwem się nie wykazał, bo uciekł z pola bitwy. Zginął okryty hańbą przez ścięcie głowy.

Co czeka tucholan

Impreza ma się odbyć w parku za Urzędem Miejskim. Początek o 12.00. Co w programie? Będzie można obejrzeć wojenny obóz krzyżacki komtura w wykonaniu bractw rycerskich herbu Tur z Chojnic i Gryf z Bytowa. Oprócz tego pokaz średniowiecznego rzemiosła, walk i fechtunku oraz dawnego tańca przy muzyce z epoki.

Dwa miecze zostaną wystawione na widok publiczny i przekazane przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i burmistrza Tadeusza Kowalskiego na ręce marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i wójta gminy Grunwald.

O 14.30 główna część widowiska "Odprawa dwóch mieczy": wymarsz komtura tucholskiego na bitwę. W programie uroczyste wprowadzenie dwóch mieczy i przemarsz ulicami średniowiecznej Tucholi wzdłuż linii murów miejskich.

Od 15.30 do 16.30 zaprawa wojenna w obozie krzyżackim: pokazy walki konnej i ręcznej oraz werbunek. O 17.00 msza w kościele pw. św. Jakuba Apostoła z uroczystym poświęceniem chleba św. Małgorzaty, która tego dnia będzie obchodziła swoje święto.

Co się stało z mieczami?

Miecze biorące udział w widowisku mają się później stać eksponatami w Muzeum Grunwaldu. A co stało się z tymi legendarnymi? Przez lata były przechowywane w wawelskim skarbcu, potem trafiły do do kolekcji Izabeli Czartoryskiej, ale w 1853 r. zostały wywiezione do Rosji. Ślad po nich zaginął.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska