
Tak zabezpieczysz tuje na zimę
Tuja to popularna roślina ogrodowa. Nie ma wielkich wymagań, jest łatwa w uprawie i jest odporna na zróżnicowaną pogodę oraz temperaturę. Jednak przed nadejściem zimy należy o tuj odpowiednio zadbać. Temperatury w okolicy zera lub ujemne mogą spowodować uszkodzenia roślin, a przez to na wiosnę nie będą on wyglądać atrakcyjnie, a nawet mogą uschnąć.
Zobacz, jak ochronić żywotniki przed zimą ►

Podlewanie tui w zimie
Przed zimą tuje należy obficie podlać. Zimą również należy je trochę nawadniać, zwłaszcza w dłuższych okresach bez opadów deszczu i śniegu. Uwaga! Tui nie podlewa się podczas mrozów, ale wówczas, gdy następuje ocieplenie.

Wysychanie tui w zimie
Główną przyczyną wysychania tui w zimie jest to, że roślina ma problem z pobieraniem wody z gleby. Dlaczego tak się dzieje? Tuja ma płytkie korzenie. W zimie również pobiera wodę z gleby za pomocą korzeni. Jednak przy niskich temperaturach, gdy ziemia zamarznie i jest twarda, roślina po prostu nie ma jak pobrać życiodajnej wody.

Zima ze śniegiem dobra dla tui
Sprzyjającą tujom pogodą jest zima ze śniegiem. Śnieg staje się swoistym buforem, warstwą ochronną, która zapobiega głębokiemu przemarzaniu gleby. Gdy jest śnieg, tuja łatwiej może pobierać wodę z gleby. Dlatego najgorsze warunki dla roślin są podczas mroźnej i bezśnieżnej zimy. Z tej przyczyny zimą - zwłaszcza bez opadów śniegu - koniecznie trzeba zadbać o ochronę, zwłaszcza w przypadku młodych roślin.