
Wnętrze
Diagnosta w czasie badania technicznego na pewno sprawdzi też wnętrze. Świecące kontrolki, brak pasów bezpieczeństwa lub niedziałające napinacze, niedziałające poduszki powietrzne – to wszystko może sprawić, że auto nie przejdzie przeglądu. Dodatkowo kontrolowane jest także działanie klaksonu oraz wycieraczek szyby przedniej.
Wszystko to możemy sprawdzić sami, dlatego zadbanie o te elementy powinno być podstawą i to nie tylko tuż przed przeglądem!

Rdza
Nadmierna korozja elementów konstrukcyjnych może zdyskwalifikować samochód w przeglądzie. Powierzchowna rdza raczej nie powinna sprawić problemów w trakcie badania stanu technicznego, ale przerdzewiałe progi czy tłumik mogą sprawić, że auto nie przejdzie przeglądu. Preparaty przeciwkorozyjne stosowane regularne w miejscach szczególnie narażonych na rdzę pomogą nam opóźnić moment jej powstawania, jeśli zaś mamy z nią już do czynienia, dla spokojnego przejścia przeglądu, wymieńmy elementy nią zaatakowane.

Amortyzatory
Skuteczność tłumienia amortyzatorów musi przekroczyć 40%, zaś różnica między amortyzatorami na jednej osi nie może przekraczać 15%. Bez tego auto nie przejdzie przeglądu. Ponadto zdyskwalifikują je również wycieki z amortyzatorów. Jeśli chcemy mieć pewność, że amortyzatory nie są słabym punktem naszego pojazdu, najlepiej sprawdzić je przed przeglądem u mechanika.

Hamulce
Sprawdzane są na stanowisku rolkowym. By auto przeszło przegląd, wskaźniki skuteczności hamulców muszą przekroczyć 50% dla hamulca roboczego i 25% dla hamulca ręcznego. Ponadto różnica siły hamowania na kołach jednej osi nie może być większa niż 30%.
Sprawność hamulców możemy spróbować ocenić sami w trakcie jazdy: każdy kierowca wyczuje, jeśli auto gorzej hamuje lub w czasie hamowania pojawiają się jakieś problemy. Jeśli jednak nie ufamy w 100% ani sobie, ani hamulcom, warto przed przeglądem podjechać do warsztatu z prośbą o skontrolowanie stanu hamulców. Jeśli mechanik wykryje jakieś nieprawidłowości, będzie jeszcze czas na naprawę przed przeglądem.