
Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe, korzystniejsze tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Jednak nie każdemu ZUS ponownie przeliczy świadczenie.

Aby wyliczyć wysokość emerytury należy podzielić sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 roku) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 roku) przez przeciętne dalsze trwanie życia.
W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy. Kto więc może liczyć na korzystne przeliczenie emerytury? Wyjaśniamy na kolejnych slajdach galerii.

Na podstawie nowych tablic życia np. emerytura 60-latka będzie wyższa o 3,7 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 4,1 proc.
Dlatego też nie ma się co dziwić, że emeryci szturmują ZUS z wnioskami o przeliczenie świadczeń w oparciu o nowe tablice GUS. Wiele z tych wniosków ZUS odrzuca, bo jak się okazuje, nowe tablice nie są dla wszystkich.

Kto zatem skorzysta na nowych tablicach długości życia? Emeryci urodzeni po 1948 roku, którzy udowodnią jakikolwiek okres ubezpieczenia i przejdą na to świadczenie między 1 kwietniem 2022 roku a 31 marcem 2023 roku.
Osoby, które kończą wiek emerytalny w tym okresie, nie muszą wcale spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy.