Spis treści
Sytuacja demograficzna po II wojnie światowej
W czasie II wojny światowej zginęło wielu Polaków i Żydów, także z terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. Zginęli w trakcie działań wojennych na frontach lub w obozach koncentracyjnych. Nie brakowało też takich, którzy po zakończeniu wojny zdecydowali się zamieszkać za granicą. Niemcy, którzy przed wojną mieszkali w naszym regionie, opuścili swoje domy. Zamieszkali w nich między innymi ludzie, którzy przybyli tu z Kresów.
Struktura administracyjna po wojnie na Kujawach i Pomorzu
Warto przyjrzeć się zmianom terytorialnym i administracyjnym, które miały miejsce bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Utworzono wówczas województwo bydgoskie (początkowo nazywano je pomorskim).
Powiaty, które wchodziły w skład województwa pomorskiego bezpośrednio po II wojnie światowej, obejmowały powiaty brodnicki, bydgoski, chełmiński, chojnicki, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, lubawski, nieszawski, rypiński, sępoleński, szubiński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, włocławski i wyrzyski.
Warto zaznaczyć, że powiaty mogileński i żniński leżały wówczas w granicach województwa wielkopolskiego.
Analiza demograficzna: Ilu mieszkańców liczyły miasta po wojnie na terenie Kujaw i Pomorza?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądała sytuacja demograficzna w Twoim mieście bezpośrednio po II wojnie światowej, koniecznie odwiedź naszą galerię. Odkryj fascynujące fakty dotyczące liczby mieszkańców, zmian społecznych oraz dynamiki rozwoju miast w regionie kujawsko-pomorskim:
***
Zapraszamy również do lektury tych artykułów:
W tych miastach w ciągu 20 ostatnich lat przybyło mieszkańców! W których? Szczegóły w artykule
Te miasta najszybciej wyludniają się w Kujawsko-Pomorskiem
