Nie trzeba mieć na nie żadnego skierowania, wystarczy chęć i zgłoszenie się między godziną 8.00 a 15.00 do pracowni.
Badanie piersi jest przez lekarzy ginekologów lekceważone - wynika z ankiety, jaką na terenie Rypina przeprowadziła Wanda Królikowska, wiceprezes Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna". Na sto respondentek, jedynie dwie odpowiedziały, że lekarz badał ich piersi.
Badać samemu
- To oburzające, jednak pokazuje, że musimy o siebie dbać same - mówi prezes Królikowska. - Kobiety w miastach są bardziej świadome konieczności dbania o swoje zdrowie. Inaczej jest na wsi, gdzie duże znaczenie mają czynniki ekonomiczne. To duża bariera, druga po nieświadomości. Poza tym kobiety się boją: jeśli badanie wykryje zmiany, to co dalej? Nie można tak myśleć, bo w niektórych przypadkach to podpisywanie na siebie wyroku śmierci. Wczesna diagnostyka gwarantuje przecież wyleczenie. Poza tym nie każda zmiana jest nowotworem złośliwym.
_Wśród zaleceń rekomendowanych przez "Europę Donna" jest comiesięczne samobadanie piersi, najlepiej tydzień po menstruacji, co dotyczy zwłaszcza kobiet po menopauzie. Jak to robić? Poradz udzielają członkinie stowarzyszenia w jego siedzibie przy ul. Dworcowej 2 a (pokój nr 6) w Rypinie w każdy wtorek od 11.00 do 14.00.
Autobusy czekają
__Gminy powiatu rypińskiego nie pozostają obojętne na zdrowie swoich mieszkanek. Są gotowe przetransportować na własny koszt chętne do badania do Rypina. Tylko że niejednokrotnie takich brak.
- _Co roku organizujemy dla kobiet z terenu gminy wyjazd na te badania - twierdzi wójt Wąpielska Henryk Kowalski. - Jeżeli tylko otrzymam informację, w jaki dzień są realizowane, ogłaszam to we wsiach i podstawiam autobus. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele pań nie ma możliwości dojazdu do Rypina we własnym zakresie. Zajęłoby im to cały dzień, a większość z nich nie może sobie pozwolić na takie marnotrawstwo czasu.
_Wójt gminy Rogowo Barbara Nowakowska: - _Kilkanaście miesięcy temu zorganizowaliśmy wjazd pań z sołectwa Lasoty. Proponowaliśmy również w innych wsiach, ale bez odzewu. Teraz również kserowaliśmy informacje o bezpłatnych badaniach. O ile zgłoszą się chętne, będzie gotowy autobus.
Ramka:
Co roku ponad 10 tysięcy kobiet zachorowuje na raka piersi. Są te przeważnie kobiety koło 50. roku życia. Nowotwór wcześnie rozpoznany jest uleczalny w 90 procentach. Mammografia pozwala wykryć guzki o średnicy nawet 2-3 milimetrów.
Uciec przed rakiem
Tekst i fot. Adrianna Ośmiałowska

Wanda Królikowska: - Nieświadomość choroby to podpisywanie na siebie wyroku śmierci.
Do końca lutego w pracowni mammograficznej rypińskiego szpitala realizowane są bezpłatne badania piersi dla kobiet między 50. a 69. rokiem życia.