Duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników spowodowało, że firmy we współpracy z uczelniami zaczęły wyłapywać najzdolniejszych studentów w ramach różnego rodzaju konkursów - informuje dziennik Gazeta Prawna.
Korzyści z tego rodzaju projektów mają czerpać wszystkie strony - firmy zyskują specjalistów a uczelnie motywują studentów do nauki. Tego rodzaju rozwiązania wprowadziła już Politechnika Wrocławska i Warszawska, które cieszą się coraz większą popularnością z powodu posiadania kierunków zamawianych.
Kierunki zamawiane znajdują się także w ofercie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Uczelnia również stara się motywować swoich studentów, pomagając znaleźć im zatrudnienie.
- Przede wszystkim mamy program w ramach którego nasi studenci mogą iść na płatne staże - mówi rzecznik prasowy UTP , dr Wojcich Chmara.
- Uczestniczy w nim ponad 100 firm z regionu. Wielu studentów może po stażu znaleźć w nich zatrudnienie. Organizujemy także targi pracy oraz przy uczelni funkcjonuje tzw. konwent. Jest to grupa przedstawicieli pracodawców z regionu, która doradza nam, jak przygotowywać studentów i dostosowywać program nauczania, by łatwiej było im znaleźć zatrudnienie w ich firmach. Może nie jest to bezpośrednia droga do znalezienia pracy, ale zdecydowanie je ułatwia - tłumaczy dr Chmara.
Czytaj e-wydanie »