Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP 1 w Czersku w programie ERASMUS + [Galeria]

Anna Klaman
Anna Klaman
W Czersku uczestnicy programu Erasmus + z Łotwy, Węgier i Hiszpanii razem z uczestnikami z Polski (uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku) przez cały tydzień zgłębiali w języku angielskim tajniki dziennikarstwa. Udział młodzieży w projekcie zatytułowanym „Dispel the myth of a journalist” wspierał koordynator projektu - Stowarzyszenie I LIKE CZERSK. W wymianie uczestniczyła młodzież w wieku od 14 do 17 lat.

Pierwszy intensywny dzień wspólnego udziału uczestnicy rozpoczęli spotkaniem przed hotelem Roal, skąd udali się do budynku szkoły na salę gimnastyczną. Tam były zabawy, które pozwoliły poznać imiona wszystkich uczestników, zintegrować wszystkie grupy narodowe oraz stworzyć więzi pomiędzy uczestnikami projektu.

- Tego dnia dowiedzieliśmy się również, jakie organizacje reprezentują uczestnicy programu z poszczególnych krajów - informują. - Później rozpoczęliśmy również pracę na polu dziennikarskim. Podczas wymiany odbyły się przeróżne warsztaty między innymi na temat historii dziennikarstwa, obróbki tekstu dziennikarskiego czy obróbki zdjęć. Nie zabrakło także czasu na grę miejską, podczas której zadaniem każdej z grup było wykonanie wielu zadań, np. odnalezienie najstarszej cukierni w Czersku, zapytanie w salonie fryzjerskim, ile kosztuje podcięcie włosów lub wykonanie w sposób kreatywny litery E+ - symbolu programu Erasmus +. Spotkaliśmy się z dziennikarzem Michałem Rytlewskim, który dziennikarstwem zajmował się przez 15 lat. Pracował m.in. w gazecie „Czas Chojnic”.

Po kilku dniach teorii nadszedł dzień, w którym uczestnicy staraliś się praktycznie wykorzystać wiadomości o dziennikarstwie. Pracowali w grupach międzynarodowych nad jedną z form dziennikarstwa: artykuł, wywiad, komiks, sondaż uliczny. A później zbierali materiały do artykułów podczas imprezy, która odbywała się w Czersku „Urodziny Czerska”. Robili fotografie, wywiady i uczestniczyli w koncertach.

- Następnego dnia tworzyliśmy w grupach artykuły na temat urodzin Czerska, w których wykorzystaliśmy materiały i zdjęcia zgromadzone dzień wcześniej podczas imprezy - opowiadają.

Wieczorami odbywały się wieczory międzykulturowe. Podczas polskiego wieczoru czerszczanie mogli zaprezentować swój kraj, a wszyscy uczestnicy skosztowali polskich specjałów. Próbowano również tradycyjnych potraw hiszpańskich, łotewskich i węgierskich. Słuchano łotewskiej muzyki. Największą atrakcją wieczoru hiszpańskiego było tańczenie flamenco, narodowego tańca Hiszpanów.

Ostatniego dnia wymiany uczestnicy otrzymali certyfikat Youthpass - „paszport młodego uczestnika programu Erasmus+”. Wieczorem była dyskoteka pożegnalna.

- Te siedem dni wspólnej zabawy i zgłębiania tajników dziennikarstwa przyniosła każdemu z nas wiele korzyści: poznaliśmy młodzież z innych europejskich krajów, stosowaliśmy w praktyce nasze umiejętności językowe w ramach języka angielskiego, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych szczegółów na temat dziennikarstwa, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy od godzin rannych do późnej nocy - mówią uczestnicy projektu z SP nr 1.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska