Międzynarodową konferencję pod nazwą Toruń Model United Nations 2015 zorganizowało I LO im. M. Kopernika w Toruniu. LMK, jako jedyna szkoła z Włocławka, włączyła się w realizację tej ambitnej inicjatywy, polegającej na wielotematycznej symulacji obrad właściwej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations). W trakcie trzydniowego zlotu, przebiegającego w postaci codziennych wielogodzinnych obrad odbywających się w całości w języku angielskim, uczniowie-delegaci reprezentowali różne kraje członkowskie i próbowali rozwiązywać problemy świata, pisząc rezolucje w obrębie przydzielonych komisji.
- Projekt "ToMUN" pomaga nie tylko kształtować umiejętności, strategie i procedury stosowane w prawdziwym Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówi anglistka Joanna Kijewska. - Podnosi także świadomość młodych ludzi dotyczącą istotnych problemów globalnych oraz znacząco poprawia znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Kinga, uczestniczka przedsięwzięcia tak mówi o jego istocie: - To była niezwykła okazja do głębszego zastanowienia się nad problemami dzisiejszego świata, sprawdzenia, jak dany problem postrzegają ludzie w innych krajach i kulturach. To również doskonała szansa na poznanie nowych osób, otwarcia się na nowe wyzwania i sprawdzenia się w roli przedstawiciela danego społeczeństwa podczas obrad.
Także Magda, uczennica LMK uważa, że to ciekawe doświadczenie. - Spróbowałam czegoś nowego, innego niż na lekcjach języka angielskiego - mówi. - Po trzech tygodniach intensywnego kontaktu z tym językiem, teraz ciężko jest mi przestawić się na mówienie po polsku. Bardzo podobała mi się również atmosfera. Było tam wiele wspaniałych ludzi różnych narodowości, którzy wspierali się, pomagali sobie nawzajem, toczyli merytoryczne dyskusje. Wiele kultur połączył język angielski, dzięki czemu wszyscy łatwo mogli się porozumieć i być jednością. Na pewno chciałabym pojechać na inny Model Unitet Nations - tym razem już z pewnym doświadczeniem - więc od razu odważyłabym się przemawiać. Gabriela nauczyła się wielu słówek. - Stałam się mniej nieśmiała - przyznaje. - I oczywiście poznałam wielu świetnych i zabawnych ludzi z Polski oraz z zagranicy. Julia ze śmiechem opowiada, że nie zawsze było tak łatwo. - Reprezentując Brazylię prawie wywołałam wojnę z Chinami - twierdzi. - Co nie zmienia faktu, że "ToMUN" to jeden z najciekawszych projektów, z którymi miałam do czynienia. Dzięki obradom w ponad dwudziestoosobowych grupach mogłam oswoić się z publicznym przemawianiem bez większego stresu. Proces debatowania wymaga elastyczności, komunikatywności i kreatywności,więc cieszę się, że mogłam popracować nad sobą w każdym z tych sektorów. Poznałam świetnych ludzi. Są były niezapomniane chwile.
Koordynatorkami projektu były: anglistka Joanna Kijewska.