Uhonorują, bo pomaga

Anna Klaman [email protected]
Reinhold Wietkamp z żoną Moniką podczas jednej z wizyt w Chojnicach. Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług dla chojniczan. Wspierał nie tylko szpital i niepełnosprawnych, ale i dzieci
Reinhold Wietkamp z żoną Moniką podczas jednej z wizyt w Chojnicach. Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług dla chojniczan. Wspierał nie tylko szpital i niepełnosprawnych, ale i dzieci
Od poniedziałku 72-letni Reinhold Wietkamp będzie honorowym obywatelem naszego miasta, Dzięki niemu, tylko w latach 1997-2005, do szpitala dotarło około 12 transportów darów.

Kim jest Reinhold Wietkamp?

Kim jest Reinhold Wietkamp?

Urodził się 29 stycznia 1942 r. w Emsdetten. W 1967 r. poślubił Monikę Kleybocker. Od 1979 do 2003 r. zajmował stanowisko kierownika technicznego w szpitalu im. Marii w Emsdetten. Od ponad 40 lat jest aktywnym działaczem Bractwa Kurkowego Hollinger.
Od 1982 r. zaangażowany w działalność Służby Pomocy Maltańskiej za granicą. Wtedy zaczął organizować pomoc medyczną dla Polski.
Kiedy przyjechał
Na rok przed podpisaniem umowy partnerskiej odwiedził Chojnice po raz pierwszy. Czynnie uczestniczył w nawiązaniu pierwszych kontaktów między Bractwami Kurkowymi z Chojnic i Emsdetetten.
Co przysyłał
Było tego sporo, poczynając od łóżek z materacami i wózków do rozdzielania posiłków, po takie urządzenia medyczne, jak aparaty EKG, monitory na oddział intensywnej terapii, stojaki do kroplówek i sprzęt do sterylizacji. To część z darów, które trafiły do Chojnic. Trudno wszystkie wymienić.

Dzięki niemu, tylko w latach 1997-2005, do szpitala dotarło około 12 transportów darów.

Zaczynał w 1982 r.

Reinhold Wietkamp od kilkudziesięciu lat prowadzi działalność społeczną w ramach Fundacji Maltańskiej Służby Medycznej. Już od 1982 r. organizował pomoc medyczną dla Polski, w tym dla Chojnic. W 2015 r. minie dwadzieścia lat jego społecznej pracy na rzecz rozwoju bezpośrednich stosunków partnerskich między Chojnicami i Emsdetten. Jest aktywnie zaangażowany w organizację pomocy humanitarnej i medycznej dla chojnickiego szpitala, a także upowszechnianie idei partnerstwa miast między Polską a Niemcami. Jest propagatorem i inicjatorem wielu bezpośrednich kontaktów i przyjaźni. Promuje też walory turystyczne, przyrodnicze i kulturowe ziemi chojnickiej i Borów Tucholskich. Już na rok przed podpisaniem umowy partnerskiej poznał Chojnice i jego mieszkańców. W 1995 r. uczestniczył w nawiązaniu pierwszych kontaktów między Bractwem Kurkowym Hollinger z Emsdetten i Kurkowym Bractwem Strzeleckim z Chojnic.

Wysyłał lekarstwa

Do dzisiaj krzewi i umacnia te kontakty. - Szczególne znaczenie dla naszego miasta ma jego zaangażowanie w organizację pomocy humanitarnej - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Kierował ją do najbardziej potrzebujących chojniczan. Czynił to od podpisania oficjalnej umowy partnerskiej między Chojnicami a Emsdetten w 1996 r. W latach 1997-2002 szukał i pozyskiwał na terenie Niemiec sponsorów i darczyńców. Za zebrane fundusze kupował i transportował do chojnickiego szpitala liczne sprzęty, urządzenia medyczne i lekarstwa.

To właśnie dzięki Wiet-kampowi i przy udziale Alexa Unewisse do "starego", a później "nowego" szpitala trafiło ok. 10-12 transportów darów z Emsdetten.

Nie zapomina o turystyce

W następnych latach Reinhold Wietkamp zaangażował się w budowanie bezpośrednich i trwałych przyjaźni.
W 2007 r. zawiązał stowarzyszenie na rzecz wspomagania i podtrzymywania partnerskich stosunków Emsdetten z innymi miastami partnerskimi. Przez cztery lata był jego prezesem. Wówczas rozpoczął akcję promocji walorów turystycznych Borów Tucholskich w Nadrenii Północnej - Westfalii.

- Tworząc dobry wizerunek Chojnic, do dzisiaj organizuje tygodniowe wyjazdy studyjne dla mieszkańców Emsdetten - informuje Arseniusz Finster. - Bierze w nich udział rokrocznie około 40 mieszkańców Emsdetten.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie