Ulewa w powiecie brodnickim. Zalane piwnice, uszkodzone drogi

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Osiek - tu strażacy interweniowali najczęściej KPPSP Brodnica
W piątek, sobotę i niedzielę przez powiat brodnicki przeszły gwałtowne burze. Ulewne deszcze wyrządziły sporo szkód. Woda wdarła się do budynków, uszkodziła drogi. Strażacy interweniowali m.in. w Osieku, Brodnicy, Strzygach, Zbicznie, Jabłonowie Pomorskim, Górznie.

Gdzie, kiedy interweniowali strażacy?
Sprawdźcie. Poniżej relacja z wyjazdów jednostek KPPSP w Brodnicy oraz OSP z powiatu brodnickiego.
Czwartek, 18 czerwca
godz.15.12
Moczadła gm. Brodnica - pompowanie wody w piwnicy -dom jednorodzinny. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę do wysokości ok. 0,4 m. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej.

godz.15.20
Komorowo gm. Bartniczka - budynek mieszkalny zalane poddasze. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy.
- Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że poddasze w budynku mieszkalnym jest częściowo zalane wodą. W domu trwały prace wymiany połaci dachu (usunięte było ok 5m2 eternitu), co w połączeniu z gwałtownymi opadami deszczu doprowadziło do zdarzenia - informuje mł. kpt. inż. Sławomir Szmidt, KPPSP w Brodnicy.
Miejsce akcji zabezpieczono, dach osłonięto plandeką dostarczoną przez OSP Grążawy, należącą do Urzędu Gminy Bartniczka.

godz.15.30
Strzygi gm. Osiek - pompowanie wody w budynku jednorodzinnym. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę do wysokości ok. 0,5 m. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej oraz pompy pływającej.

Piątek, 19 czerwca
godz.17.53
Zbiczno gm. Zbiczno - pompowanie wody w budynku mieszkalnym. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalany garaż z przylegającą do niego kotłownią na powierzchni około 30m kw. i głębokości wody około 20 cm. w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej. Miejsce działań zabezpieczono i odłączono prąd w budynku. Wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej elektrycznej zasilanej z agregatu prądotwórczego znajdującego się na wyposażeniu pojazdu pożarniczego oraz sprzętu burzącego.

godz.18.06
Osiek gm. Osiek - pompowanie wody w zalanych domach. Na miejsce zadysponowano siedem zastępów.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną: drogę powiatową nr 1836 na długości około 300 m wraz z przyległymi zabudowaniami od numeru 45 do 67a - budynku Banku Spółdzielczego. Woda z okolicznych pól płynęła całą szerokością ulicy oraz szerokim strumieniem między przyległymi do drogi budynkami, zalewając piwnice i obiekty - informuje mł. kpt. inż. Sławomir Szmidt, KPPSP w Brodnicy.

Miejsce działań zabezpieczono, przystąpiono do zabezpieczania przy pomocy worków z piaskiem, dostarczonych przez Urząd Gminy Osiek, wejść do posesji i piwnic.

Podjęto również działania celem odpompowania gromadzącej się wody w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą powiatową (najniższy punkt) przez DW560, ruchem kierowali strażacy. Udrożniono również kilka studzienek kanalizacji deszczowej, które zostały zatkane przez napływające z wodą pozostałości roślinne. Następnie po zmniejszeniu się ilości wody napływającej rozpoczęto sukcesywne wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz z podwórek posesji na ulicę do studzienek kanalizacji deszczowej przy użyciu motopomp szlamowych i pływających.

godz.18.15
Osiek gm. Osiek - zalana piwnica domu jednorodzinnego. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę do wysokości ok. 30 cm. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej.godz.18.40
Brodnica ul. Jana Chodkiewicza - budynek jednorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na wysokości około 100 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.18.41
Brodnica ul. Wesoła - budynek jednorodzinny pompowanie wody. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalany garaż wraz z przyległą bezpośrednio do niego kotłownią w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Właściciel odłączył zasilanie elektryczne w części piwnicznej budynku przed przyjazdem zastępu PSP. Miejsce działań zabezpieczono. Wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej elektrycznej zasilanej z agregatu prądotwórczego, będącego na wyposażeniu pojazdu pożarniczego.

Czytaj także

godz.18.58
Brodnica ul. Ceglana - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody przy użyciu pompy przenośnej.

godz.19.05
Jabłonowo Pomorskie ul. Stara - budynek jednorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na wysokości około 70 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej

godz.19.06
Brodnica ul. Jagiellońska - budynek jednorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na wysokości około 50 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.19.08
Zbiczno gm. Zbiczno - budynek jednorodzinny pompowanie wody . Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na wysokości około 50 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.19.11
Jabłonowo Pomorskie ul. Kościelna - budynek jednorodzinny pompowanie wody . Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na wysokości około 60 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.19.19
Brodnica ul. Podgórna - budynek jednorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalane mieszkanie budynku wielorodzinnego. Woda znajdowała się na wysokości około 100 cm na całej powierzchni mieszkania. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.19.22
Brodnica ul. Wojska Polskiego - zalana droga miejska na miejsce zadysponowano jeden zastęp.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano odcinek ul. Wojska Polskiego, na którym w gromadziła się woda opadowa, spływająca z wyżej położonej ulicy, studzienki deszczowe nie nadążały odprowadzać wody. Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Strażacy dokonali rozpoznania pod kątem podtopień budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się przy zalanym odcinku drogi, stwierdzono na jednej posesji zalany kanał przy wjeździe do garażu znajdującego się w piwnicy domu, właściciel posesji nie wskazał strat materialnych w pomieszczeniu piwnicznym pod budynkiem mieszkalnym - informuje mł. kpt. inż. Sławomir Szmidt, KPPSP w Brodnicy.

Mieszkańcy, niektórych posesji zagrożonych zalaniem zabezpieczyli posesje przed zalaniem przy pomocy worków z piaskiem, przed przybyciem zastępu na miejsce zdarzenia. Działania straży polegały na ułożeniu wału z dostarczonych przez mieszkańca osiedla worków z piaskiem, ograniczając w ten sposób dopływ wody na zalany odcinek drogi. Do działań dołączyli się mieszkańcy osiedla mieszkaniowego. Wzdłuż zalanej drogi stały zaparkowane samochody osobowe, żaden z właścicieli nie zgłosił strat materialnych spowodowanych zalaniem. Na miejscu zdarzenia zjawił się zespół Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brodnicy.

godz.19.28
Brodnica ul. Matejki - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody przy użyciu pompy przenośnej.

godz.19.34
Brodnica ul. Matejki - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody przy użyciu pompy przenośnej.

godz.19.51
Jabłonowo Pomorskie ul. Nowy Rynek - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody przy użyciu pompy przenośnej.

Sobota, 20 czerwca
godz.08.32
Jabłonowo Pomorskie ul. Wł. Sikorskiego - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym wielorodzinnym do wysokości około 50 cm. na powierzchni ok. 200 m 2. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy dwóch pomp szlamowych.

godz.11.45
Brodnica ul. Michałowska - pompowanie wody z budynku gospodarczego. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano częściowo zalany budynek gospodarczy przeznaczony na garaż. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej.

godz.14.19
Jabłonowo Pomorskie ul. Kolejowa - pompowanie wody z tunelu na PKP. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu zastępu OSP na miejsce zdarzenia zastano zalane przejście podziemne na dworcu PKP. Tunel zalany był na 0.5 m wysokości wodą .Strażacy przystąpili do wypompowywania wody przy użyciu pompy.

godz.14.57
Osiek gm. Osiek - zalana ulica oraz posesje, pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano osiem zastępów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną: drogę powiatową nr 1836 na długości około 300 m wraz z przyległymi zabudowaniami od numeru 45 do 67a - budynku Banku Spółdzielczego. Woda z okolicznych pól płynęła całą szerokością ulicy oraz szerokim strumieniem między przyległymi do drogi budynkami, zalewając piwnice i obiekty, które po działaniach w dniu 19.06.2020r. był zabezpieczone przy pomocy worków. Miejsce działań zabezpieczono, przystąpiono do dodatkowego zabezpieczania przy pomocy worków z piaskiem, dostarczonych przez Urząd Gminy Osiek, wejść do posesji i piwnic. Podjęto również działania celem odpompowania gromadzącej się wody w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą powiatową (najniższy punkt) przez DW560, ruchem kierowali strażacy. Następnie po zmniejszeniu się ilości wody napływającej rozpoczęto sukcesywne wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz z podwórek posesji na ulicę do studzienek kanalizacji deszczowej przy użyciu motopomp szlamowych i pływających.

godz.16.13
Jeziórki gm. Osiek - budynek jednorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę do wysokości ok. 30cm. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej.

godz.16.50
Buk Góralski gm. Jabłonowo pomorskie - budynek dawnej szkoły pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym (budynek byłej szkoły)na wysokości około 70 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.16.58
Gorczeniczka gm. Brodnica - zatkany przepust. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalane pole uprawne oraz wodę przelewającą się przez drogę gminną pod którą był zatkany przepust. Droga była częściowo rozkopana celem odprowadzenia wody z pola. Miejsce działań zabezpieczono, z uwagi na zatkany przepust pod droga woda gromadziła się na polu uprawnym zalewając zboże. Stanowisko Kierowania poinformowało o sytuacji Urząd Gminy w Brodnicy celem wykorzystania ciężkiego sprzętu do udrożnienia przepustu.

godz.17.50
Osiek gm. Osiek - budynek mieszkalny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

godz.18.33
Brodnica ul. Matejki - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę do wysokości ok. 20 cm. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej.

godz.19.00
Brodnica ul. Ceglana - budynek wielorodzinny pompowanie wody. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zalaną piwnicę do wysokości ok. 20 cm. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej

Niedziela, 21 czerwca
godz. 17.31
Górzno, ul. Św. Floriana – zalana piwnica budynku mieszkalnego do wysokości ok. 60 cm. Miejsce działa n zabezpieczono, zastęp OSP Górzno wodę wypompował.

godz. 17.33
Górzno, ul. Polna - zalana piwnica budynku mieszkalnego do wysokości ok. 60 cm. Miejsce działa n zabezpieczono, zastęp OSP Górzno wodę wypompował.

godz. 17.37
Osiek - zalana droga powiatowa nr 1836 na długości około 300 m wraz z przyległymi zabudowaniami od numeru 45 do 67a - budynku Banku Spółdzielczego. Woda z okolicznych pól płynęła całą szerokością ulicy oraz szerokim strumieniem między przyległymi do drogi budynkami, zalewając piwnice i obiekty, które po działaniach w dniu 19.06.2020r. oraz 20.06.2020r. był zabezpieczone przy pomocy worków. Miejsce działań zabezpieczono, przystąpiono do dodatkowego zabezpieczania przy pomocy worków z piaskiem, dostarczonych przez Urząd Gminy Osiek, wejść do posesji i piwnic. Podjęto również działania celem odpompowania gromadzącej się wody w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą powiatową (najniższy punkt) przez DW560, ruchem kierowali strażacy. Następnie po zmniejszeniu się ilości wody napływającej rozpoczęto sukcesywne wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz z podwórek posesji na ulicę do studzienek kanalizacji deszczowej przy użyciu motopomp szlamowych i pływających.

godz. 17.41
Górzno, ul. Polna – zalana piwnica budynku mieszkalnego i podwórko, zastęp OSP Grążawy zabezpieczył miejsce zdarzenia i wypompował wodę z obiektu.

godz. 18.21
Strzygi 49 – zalana piwnica budynku mieszkalnego, zastęp OSP Zgniłobłoty zabezpieczył miejsce zdarzenia, wodę wypompowano.

godz. 18.22
Brodnica, ul. Wojska Polskiego - zalany zjazd do garażu znajdującego się w kondygnacji podziemnej budynku mieszkalnego jednorodzinnego, woda wlewała się do wewnątrz garażu osiągając stan około 50 cm. Miejsce działań zabezpieczono, wodę wypompowano przy pomocy motopompy pływającej oraz pompy szlamowej. Po wypompowaniu wody strażacy pomogli mieszkańcom osiedla w wykonaniu wału z worków z piaskiem, ograniczającym spływanie wody z wyżej położonych dróg na ulicę Wojska Polskiego.

godz. 18.28
Jeziórki 22 - zalaną piwnicę do wysokości ok. 30cm. Działania zastępów JRG, OSP Zbiczno, OSP Strzygi, OSP Bobrowo, OSP Grążawy, OSP Szczuka polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wodę wypompowano przy użyciu pompy szlamowej. Po wypompowaniu wody z piwnicy okazało się, iż woda pochodząca z opadów atmosferycznych dostaje się do instalacji kanalizacyjnej i wydobywa się z łazienki znajdującej się w piwnicy wszystkimi przyłączami. W kolejnym etapie działań wypompowano wodę ze studni kanalizacyjnej, po czym wykryto układ rur, które łączyły studnie deszczową z kanalizacyjną, co skutkowało wybijaniem wody w piwnicy. Na miejsce działań przybył Wójt Gminy Osiek i po przekazaniu informacji o zaistniałej sytuacji zadysponował pracowników wodociągów i kanalizacji. Po zaślepieniu przepływu łączącego obie studnie wypompowano pozostałą wodę i działania zakończono.

godz. 20.18
Pokrzydowo – drzewo na drodze gminnej. Zastęp OSP Pokrzydowo zabezpieczył miejsce zdarzenia, drzewo pocięto na mniejsze części i usunięto poza jezdnię.

godz. 20.19
Strzygi 31 - zalane posesje oraz garaż przy drodze powiatowej DP2201. Woda spływająca z okolicznych pól oraz z DW560 płynęła rowem melioracyjnym. Duża ilość wody nie była w stanie przepłynąć przez przepust pod drogą powiatową, piętrzyła się, zalewając tereny posesji przy budynkach mieszkalnych oraz garaże, zbliżając się do budynków mieszkalnych. Działania zastępów JRG, OSP Osiek, OSP Świedziebnia, OSP Zgniłobłoty, OSP Nowe Świerczyny, OSP Szczuka, OSP Księte polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przystąpiono do przepompowywania wody przy użyciu pompy szlamowej przez drogę powiatową. Wykonano obwałowanie garaży (typu blaszak) z worków z piaskiem dostarczonych przez Urząd Gminy Osiek. Usunięto wodę z jednego z garaży, po obniżeniu się wody w rowie melioracyjnym i na terenie posesji działania zakończono.

godz. 19.43
Wrzeszewo 11a - zalaną studnię drenażową przy budynku mieszkalnym, powodując zagrożenie zalania budynku mieszkalnego. Zastępy JRG, OSP Bobrowo, OSP Grążawy zabezpieczyły miejsce zdarzenia, wodę wypompowano przy pomocy pompy szlamowej.

Fot. KPPSP Brodnica
Urząd Gminy Zbiczno
KSRG OSP Strzygi 419c25

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.