Przywilej ten nazywa się ulgą uczniowską. Na takich samych zasadach mogą skorzystać z niej osoby prowadzące księgę przychodów i rozchodów lub pełną księgowość jak i objęte ryczałtem lub kartą podatkową.
Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie uprawnień do szkolenia uczniów. Od 1 stycznia ubiegłego roku nie musi się nimi legitymować sam przedsiębiorca. Wystarczy, by kwalifikacje zawodowe posiadał jego pracownik lub jeden ze wspólników.
Sytuacje, w których przysługuje ulga uczniowska określają artykuł 27 c ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz artykuł 53 ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 ze zm.)
Kwotę ulgi ustala w decyzji urząd skarbowy. Jej wysokość zależy od okresu szkolenia ustalonego w umowie o pracę z uczniem lub umowie ze szkołą. Jeżeli czas szkolenia wynosi do 24 miesięcy, podatnik ma prawo do pomniejszenia należności podatku o kwotę odpowiadającą sześciokrotnemu, najniższemu miesięcznemu wynagrodzeniu. Gdy okres nauki przekroczy dwa lata, ulga równa się dziesięciokrotności tego wynagrodzenia.
Ulga nie przysługuje automatycznie. Pracodawca musi złożyć wniosek o jej przyznanie w urzędzie skarbowym, w miesiąc od daty egzaminu kończącego praktyczna naukę zawodu.