Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć
Uchwały zwalniające z podatków od nieruchomości za budynki (lub ich część), w których prowadzona jest działalność gospodarcza radni Grudziądza przyjęli podczas ostatniej sesji rady miejskiej.
Przedsiębiorcy zyskają, ale... tylko jeśli właściciele lokali obniżą im czynsz
Zwolnieni z opłacania podatku od nieruchomości będą właściciele takich obiektów przy ul. Toruńskiej, która od połowy marca jest rozkopana z powodu modernizacji torowiska tramwajowego. Ulgi w podatku od nieruchomości mają być formą wsparcia dla przedsiębiorców, którzy z powodu tego remontu mają obniżone dochody.
- Jest fatalnie. Po pierwsze z powodu pandemii, po drugie z powodu remontu. Obroty spadły u mnie prawie do zera, i w ostatnim czasie do interesu muszę dokładać - mówi nam jeden z przedsiębiorców z ulicy Toruńskiej.
O modernizacji ulicy Toruńskiej informowaliśmy tutaj:
Szansa na zwolnienie z podatku od nieruchomości go specjalnie nie cieszy, bo ubiegać się o to może właściciel budynku, a nie on sam bezpośrednio. - I może właściciel z ulgi skorzysta, ale na to, że dzięki temu obniży mi czynsz to nie liczę - mówi nam przedsiębiorca z Toruńskiej. I dodaje: - Według mojej wiedzy większość sklepów i firm przy tej ulicy mieści się w wynajmowanych lokalach. Czy ich właściciele obniżą czynsze swoim najemcom? Może niektórzy to zrobią.
Remont na ul. Toruńskiej trwać ma do końca bieżącego roku. I właśnie do 31 grudnia obowiązywać ma zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Ile taka ulga będzie kosztowała miasto? W tej chwili trudno powiedzieć, bo nie wiadomo jak wielu podatników będzie chciało i mogło z niej skorzystać. Na podstawie ewidencji nieruchomości oszacowano, że roczna kwota podatku od nieruchomości za budynki związane z działalnością gospodarczą przy ul. Toruńskiej to 145 tys. zł.
Ulga w podatku to pomysł, aby zapełnić pustostany na starówce w Grudziądzu
Z kolei zwolnienie z podatku od nieruchomości na starówce to nie jest nowość. Bliźniacza uchwała obowiązywała już od 2014 do końca 2020 r. W tych latach z ulgi średnio każdego roku korzystało 36 podatników, którzy łącznie zostali zwolnieni z podatku od nieruchomości na kwotę ok. 100 tys. zł rocznie.
Te zwolnienia z podatku miasto wprowadziło z nadzieją, że właściciele budynków obniżą czynsze swoim najemcom - przedsiębiorcom. I dzięki temu zmaleje liczba pustych lokali użytkowych na starówce.
Ze zwolnień skorzystać mogą właściciele budynków na terenie ograniczonym Wisłą po stronie zachodniej, al. 23 Stycznia na południu, Górą Zamkową (włączona w tę strefę) na północy oraz linią wyznaczoną ulicami: Małogroblową, Groblową i Podgórną od wschodu. Zwolnienie z podatku od nieruchomości w tej części starówki obowiązywać będzie do końca 2022 r.
Z ulg podatkowych - i na ul. Toruńskiej, i na starówce - wyłączone zostały m.in. sklepy z odzieżą używaną, z bronią, placówki operatorów sieci komórkowych, salony gier, sklepy sprzedające alkohol, banki i inne placówki finansowe oraz ubezpieczeniowe, a także prywatne parkingi.
Polecamy także:
- Żołnierze poprowadzą autobusy MZK Grudziądz? MZK brakuje kierowców i tnie rozkłady
- UOKiK przeciwny ujemnemu oprocentowaniu w bankach. Nie można karać za oszczędzanie
- "Nalot" policji i Sanepidu na kluby fitness w Grudziądzu. Ukarane dwa obiekty
- Poseł pyta premiera: - Dlaczego pomijacie Grudziądz, Brodnicę, Wąbrzeźno?
- Mieszkania na wynajem w Kujawsko-Pomorskiem. Co oferują właściciele? [zdjęcia]
