W Targach Pracy, Praktyk i Staży, które odbyły się w ramach Dni Kariery, studenci UMK uczestniczyli już po raz dwudziesty.
- Po studiach trudno wejść na rynek pracy - argumentuje Michał Złoch.
Staż dałby mu możliwość zdobycia praktycznych umiejętności. Takie zdobywał już na praktykach w czasie studiów - w sanepidzie i w laboratorium biotechnologicznym.
Zawodowo interesuje go kontrola jakości.
Łukasz Galarda zrobił na odwrót. Najpierw postanowił sprawdzić się na rynku pracy, zatrudniając się w firmie transportowej jako mechanik, a dopiero potem rozpoczął studia. Wybrał logistykę w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Praktykował w DHL-u, w kilku firmach transportowych. Tutaj szukał płatnego stażu.
Na targach spotkaliśmy go ze stertą ulotek i informatorów. - Muszę to wszystko dokładnie przejrzeć, zweryfikować, sprawdzić w internecie - mówił.
Kusili ofertami
Do zainteresowania swoją firmą studentów zachęcało ok. trzydziestu pracodawców, m.in. Nestle, Deloitte, Neuca, Pracuj.pl, Ernst and Young, Unilever i TZMO.
Anna Wieczorek z firmy Lidl mówi:
- Lidl oferuje płatne absolwencie staże, jak również pracę bezpośrednio po studiach. Aktualnie rekrutujemy kierowników sklepu do Torunia, Gdańska i Gdyni. Szukamy także kierowników rejonu m.in. na Kujawsko-Pomorskie.
Nie chce jednak zdradzić, na jakie pieniądze mogą liczyć absolwenci.
- Mogę jedynie powiedzieć, że są to oferty konkurencyjne i warto do nas się zgłosić - zapewnia.
Chętni do podjęcia pracy kierownika rejonu sprzedaży muszą przejść dwie rozmowy kwalifikacyjne i kilkumiesięczne szkolenie.
Danon na targach miał w ofercie praktyki letnie oraz program rozwoju talentów. Łukasz Trzeszkowski z firmy tłumaczy: - Ten program, który trwa od 6 do 12 miesięcy, z docelowym zatrudnieniem, pozwala na pierwsze, poważne, kroki w biznesie.
Zarówno program rozwoju talentów, jak i praktyki w Danonie są płatne.
- Dla nas studia to okres poszerzenia horyzontów. Zwracamy uwagę na zainteresowania studentów, na ich działalność społeczną. Szukamy ludzi, którzy wiedzą czego chcą, są entuzjastami i pasjonatami.
Propozycja jest skierowana dla tych, którzy nie boją się przeprowadzki, ponieważ dotyczy Warszawy.
Praktyki w 100 krajach
Dni Kariery to nie tylko targi, ale również Akademia Umiejętności, czyli bezpłatne, trzydniowe szkolenia. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak sporządzić perfekcyjne dokumenty aplikacyjne i jak dostać wsparcie na otwarcie własnej działalności.
Wydarzenie, przy współpracy z Biurem Karier UMK, przygotował AIESEC. To międzynarodowa organizacją studencka, która umożliwia młodym ludziom odkrycie własnego potencjału i promuje pozytywny model przywództwa. Swoim członkom proponuje program rozwoju, w ramach którego mają możliwość sprawdzenia się w tworzeniu i prowadzeniu projektów. Mogą też zdobyć doświadczenie na praktyce w jednym z ponad 100 krajów.
