We wtorek swój coroczny ranking uczelni ogłosił miesięcznik "Perspektywy". W tym roku ocenił on 87 uczelni akademickich, 70 magisterskich uczelni niepublicznych, 30 państwowych wyższych szkół zawodowych oraz 43 kierunki studiów.
Po raz pierwszy w historii rankingu zwyciężyły dwie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Za nimi jest Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wśród uczelni akademickich z regionu najwyżej znalazł się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajął on 9. miejsce w zestawieniu uczelni akademickich i 5. wśród uniwersytetów. - Od kilku lat zajmujemy taką pozycję, co bardzo nas cieszy - mówi dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - - Doceniono głównie naszą siłę naukową, mierzoną poziomem badań naukowych. Jeśli chodzi o rozwój własnej kadry oraz uzyskane stopnie i tytuły naukowe w ubiegłym roku mamy nawet wyższe wyniki niż zwycięzcy.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy awansował z miejsca 61. na 51. - To dobra wiadomość - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik uczelni. - Dostosowujemy profil absolwenta do potrzeb rynku pracy. Zaprocentowało też uznanie pracodawców. Jesteśmy uczelnią regionalną i nie możemy rywalizować z politechnikami.
Na miejscu 61. pozostał natomiasta Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zostaliśmy wyżej ocenieni niż w ubiegłym roku, jeśli chodzi o tzw. wskaźnik Hirscha. Mówiąc w uproszczeniu, jest to współczynnik publikacji naukowych i cytowań. Bierze się go pod uwagę przy ocenie potencjału naukowego uczelni, dlatego jest to dla nas bardzo ważne - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW.
Awans odnotowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku. W grupie wyższych szkół zawodowych uczelnia "skoczyła" z miejsca 20. na 16.
- Najwyższe noty otrzymaliśmy za innowacyjność, co przekłada się w praktyce na pozyskiwanie środków unijnych na wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni oraz ściślejsze powiązanie z gospodarką regionu - wyjaśnia Krystyna Niemczyk, rzecznik uczelni. - Wysokie oceny wystawili nam też pracodawcy. Tradycyjnie już najwyżej oceniono proces umiędzynarodowienia studiów.
Przeczytaj również: Liceum Akademickie spada w rankingu Perspektyw. Z pierwszego na czwarte miejsce
W grupie uczelni niepublicznych najwyżej z regionu znalazła się Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu. Awansowała z miejsca 41. na 30 .- To zasługa przede wszystkim dopasowania oferty do potrzeb związanych z rozwojem kompetencji zawodowych na każdym etapie kariery - mówi Magda Karpińska, rzecznik WSB. - Stawiamy na łączenie teorii z praktyką. Do projektowania oferty studiów zapraszamy przedsiębiorców. Zacieśniamy też współpracę międzynarodową.
Za WSB, na miejscu 34. jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, która odnotowała największy skok - z ubiegłorocznego miejsca 48. na 34. w tym roku.
Miejsce 35. zajmuje natomiast Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (spadek z 33.) Na miejscu 45. jest natomiast Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku. - Otrzymaliśmy bardzo wysoką notę, jeśli chodzi o warunki kształcenia, które obejmują m.in. dostęp studentów do wysoko wykwalifikowanej kadry, akredytację, własną bazę naukową - mówi Monika Jabłońska, rzecznik WSHE.
Czytaj e-wydanie »