Jako absolwentka we wrześniu 2000 roku podjęłam pracę na czas określony - jeden rok. W trakcie umowy zaszłam w ciążę. W związku z tym umowę przedłużono mi do dnia porodu. Czy otrzymam zasiłek macierzyński i jak długo będzie on wypłacany? - JOLA z Włocławka.
Zgodnie z art.177 ust.3 kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w pani przypadku.
Jednocześnie art.30 ust.4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 60, poz.636 z późn. zm.) stanowi, że pracownica, której stosunek pracy został przedłużony do dnia porodu, po ustaniu ubezpieczenia nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Osobom uprawnionym do tego zasiłku, za okres po ustaniu ubezpieczenia, świadczenie to wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Począwszy od 13 stycznia br. zmniejszył się wymiar urlopu macierzyńskiego przysługującego w związku z urodzeniem dziecka. Jednakże w odniesieniu do pracownic będących w ciąży w dniu wejścia w życie nowych przepisów mogą być stosowane dotychczasowe regulacje, jeżeli pracownica wystąpi o to do swojego pracodawcy z pisemnym wnioskiem. W takim przypadku urlop macierzyński wynosi 26 tygodni przy pierwszym i każdym następnym porodzie.
ZAPAMIĘTAJ!
Pracownica zatrudniona w ramach umowy o pracę zawartej na czas określony, której stosunek pracy przedłużono do dnia porodu, po ustaniu ubezpieczenia nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Umowa na czas określony
Bożena Sobolewska