To już druga, po wystawie w 2020 roku, edycja wystawy fajansu z Włocławka, poszerzona o obiekty ceramiki użytkowej. Otwarta od piątku 26 kwietnia w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
- Pokazane na ekspozycji wyroby fajansu włocławskiego pochodzą z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku - informują organizatorzy wydarzenia.
Powojenne losy włocławskiego zakładu
"Celem wystawy jest zobrazowanie działalności włocławskiej fabryki w okresie powojennym – od lat 50-tych do momentu zamknięcia fabryki w 1991 i pokazanie różnorodności produkowanych form i dekoracji na fajansie w różnych etapach działalności fabryki", czytamy w opisie ekspozycji.
Wystawie towarzyszą filmy archiwalne i fotografie
Prezentacji wyrobów ceramicznych (m.in.: wyroby oświetleniowe, wazony, figurki, lustra, tarcze zegarowe, świeczniki, patery do owoców, fragmenty serwisów, naczynia kuchenne, patery autorskie znanych projektantów polskich) towarzyszą filmy archiwalne, fotografie malarek fajansu, widoki dawnej fabryki, pokazujące proces produkcyjny fajansu oraz projekty form i dekoracji fajansowych.
Kuratorką wystawy jest Karolina Bandziak-Kwiatkowska (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku), a za koordynację i aranżację odpowiada Danuta Pałys. Partnerem wystawy jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
