Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła 2022
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła wypada zawsze 29 czerwca, czyli w imieniny Piotra i Pawła. To ważny dzień w całym Kościele Katolickim i jedno z najważniejszych uroczystości w ciągu roku liturgicznego. Czy wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?
Imieniny Piotra i Pawła obchodzone są w święto tych apostołów, czyli 29 czerwca każdego roku. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła została ustanowiona "dla podkreślenia wyjątkowych zasług św. Piotra i Pawła dla Kościoła oraz jako przykład ich wiary i powołania dla wszystkich wiernych Kościoła".
O tym, czy uczestnictwo we mszy 29 czerwca w święto Piotra i Pawła jest obowiązkowa, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".
Czy w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła trzeba iść do kościoła?
Czy w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła katolicy muszą iść do kościoła? W 2003 r. Konferencja Episkopatu Polski z listy świąt nakazanych wykreśliła Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii - czytamy w "Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych" z 2003 roku.
Oznacza to, że 29 czerwca wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani ani do uczestniczenia we Mszy Świętej, ani do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła to nie jest też dzień ustawowo wolny od pracy.
Odpowiedź jest prosta: NIE MA obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w uroczystość świętych Piotra i Pawła.
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
- wszystkie niedziele
- 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli)
- Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
- 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
- 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia - Boże Narodzenie
