Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga mamy! Trzeba koniecznie o tym pamiętać po zasiłku macierzyńskim

(maw)
Za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego  przedsiębiorcza mama może pobierać zasiłek macierzyński
Za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przedsiębiorcza mama może pobierać zasiłek macierzyński 123RF
Ważna wiadomość dla kobiet, które prowadzą firmę i niedawno urodziły dziecko. Po wyczerpaniu zasiłku macierzyńskiego, jeśli chcą zachować ciągłość ubezpieczenia i mieć prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, muszą zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą i mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, przestają podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności, a podlegają z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że w okresie pobierania zasiłku przedsiębiorcze mamy odprowadzają tylko składkę zdrowotną, a składka emerytalna i rentowa opłacana jest z budżetu państwa. - Jest jeden wyjątek. Jeśli kobieta pobiera zasiłek macierzyński, który miesięcznie nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli obecnie 1000 zł, nie opłaca z działalności składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak nie jest zwolniona ze złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, z uwagi na to, że w tym czasie przedsiębiorcza mama nie ma obowiązku opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności, musi wyrejestrować się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA. Musi się zgłosić tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZZA.

Co ważne, po wyczerpaniu zasiłku macierzyńskiego trzeba znowu zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu wykonywanej działalności. W tym celu przedsiębiorcza mama powinna złożyć wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA i zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jako osoba prowadząca działalność na druku ZUS ZUA. Zgłoszenie musi być złożone w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Mama musi pilnować terminu
Krystyna Michałek zaznacza, że jeśli po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcza mama chce zachować ciągłość ubezpieczenia chorobowego, to na zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA), musi zadeklarować przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. - Jeśli zrobi to w ciągu 7 dni, to będzie objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu prowadzenia działalności od dnia podanego w zgłoszeniu - podsumowuje Krystyna Michałek.

52 tygodnie w domu z malcem
Okres wypłaty zasiłku uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. W przypadku jednego dziecka kobieta, która prowadzi działalność gospodarczą, podobnie jak w przypadku umowy o pracę, może przez 52 tygodni pobierać zasiłek macierzyński (w tym 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodni rodzicielskiego).

Za okres urlopu macierzyńskiego 20 tygodni i 6 tygodni rodzicielskiego dziecka zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego - 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama zdecyduje, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska