VANCOUVER 2010: Simon Ammann może stracić złoto! Zyska na tym Adam Małysz! Tomasz Sikora dziś poza podium

(STYK, TVP, TVN 24)
Simon Ammann może stracić swój złoty medal olimpijski wywalczony w sobotę w konkursie skoków narciarskich na skoczni normalnej o punkcie K-95. Tym samym krążek najcenniejszego kruszcu trafiłby do Adama Małysza, który w zawodach tych zajął drugie miejsce.

Szwajcar korzystał z nowych wiązań, które nie uzyskały jeszcze homologacji FIS. Zauważył to trener Austriaków - Alexander Pointner, który zdecydował się nagłośnić sprawę. Oficjalna strona Igrzysk Olimpijskich poinformowała, że Ammann może stracić mistrzowski tytuł.

O legalności wiązań Simona zdecydują sędziowie przed sobotnim konkursem na dużej skoczni w Whistler. Jeżeli organizatorzy uznają je za zabronione, mistrzem olimpijskim zostanie Adam Małysz.

W kontrowersyjnych wiązaniach fińskiej firmy Bison Binding paski łączące stopę z nartą zostały zastąpione bolcem. Dzięki temu skoczek lepiej kontroluje lot. Te w sprzęcie Szwajcara są sztywniejsze, niż tej samej firmy używane m.in. przez Małysza.

Polska reprezentacja nie będzie składać oficjalnego protestu.

Sikora dobry, ale bez medalu

W trzecim swoim biegu na tegorocznych igrzyskach z dobrej strony zaprezentował się Tomasz Sikora.Polak zajął siódme miejsce w biathlonowym biegu indywidualnym na 20 kilometrów. Sikora dobrze biegał, ale popełnił dwa błędy na strzelnicy (1+1+0+0), które uniemożliwiły mu walkę o najwyższe laury.

Najlepszy okazał się Norweg, Emil Hegle Svendsen, który wyprzedził kolejno Ole Einara Bjoerndalena i Sergieka Novikowa, który zajęli Ex aequo drugie miejsce.