VANCOUVER 2010: Złoty maraton Northuga

(S-G)
Lider Pucharu Świata - Norweg Petter Northug jr został królem maratonu narciarskiego. W niedzielę, Northug (czas 2 godz. 5 min. 35,5 sek.) wygrał bieg na 50 km (ze startu wspólnego) stylem klasycznym.

WSZYSTKO O ZIMOWYCH IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

Jeszcze 150 m przed metą prowadził Niemiec Axel Teichmann, jednak na finiszu wyprzedził go Northug, jeden z faworytów tego maratonu. Brązowy medal wywalczył Szwed Johan Olsson (miał także brąz w biegu łączonym 2x15 km). Tym samym Northug zdobył, na trasach w Whistler, 4 medale (złoto miał także w sprincie drużynowym oraz srebro w sztafecie i brąz w sprincie indywidualnym).

O pechu może mówić Szwajcar Dario Cologna, który na ostatniej prostej miał upadek i stracił szansę, na medal. Tuż za podium uplasowali się: 4. Niemiec Tobias Angerer, 5. Kanadyjczyk Davon Kershaw, 6. Estończyk Andrus Veerpalu, 7. Szwed Daniel Richardsson i 8. Rosjanin Maksim Wylegżanin. Kolejny z faworytów, Czech Lukaś Bauer zajął 12. pozycję, a Włoch Giorgio Di Centa (bronił złota sprzed 4 lat) był 11. Wystartowało 55 zawodnikow (7 nie ukńczyło biegu).