Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VAT dla rolników. Odpowiedzi na pytania Czytelników

Marzena Ryterska-Chyła z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie
sxc
Nasi Czytelnicy zadali pytania dotyczące VAT-u. Odpowiedziała na nie Marzena Ryterska-Chyła z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Pytanie od internaty przedstawiającego się jako E0113 : - Jak powinno się prowadzić ewidencję dla celów VAT w przypadku rolnika, który chce stać się vatowcem? Co zrobić, aby zarejestrować się jako vatowiec?

- Od 1 kwietnia 2011 r. rolnik, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia wg art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest już zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przez trzy kolejne miesiące poprzedzające bezpośrednio miesiąc, od którego staje się podatnikiem VAT czynnym. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku VAT, może zrezygnować z tego zwolnienia i rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych VAT, pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-R. Tak więc, obecnie, rolnik chcąc zrezygnować z ryczałtu musi jedynie złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przed początkiem miesiąca, od którego rezygnuje ze zwolnienia. W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne zgłoszenia rejestracyjnego dokonuje tylko jedna z tych osób. Faktury sprzedaży będzie wystawiała osoba, która została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego jako "podatnik VAT czynny" i na nią będą również wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług.

Pytanie od czytelniczki (pani Sabiny): - Witam, jestem rolnikiem i interesuje mnie temat VAT-u dla rolnika. Jestem od niedawna na VAT i chce dowiedzieć się czegoś nowego.

- Rolnik, który zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia wg art. 43 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług rozlicza podatek VAT tak jak pozostali podatnicy VAT czynni. Rolnik rozliczający się na zasadach ogólnych zobowiązany jest do: wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż, prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku VAT, składania deklaracji podatkowych w urzędzie skarbowym, terminowego wpłacania podatku do urzędu skarbowego. Faktury wystawia się w terminie siedmiu dni od daty wykonania usługi, dostawy towaru lub otrzymania zaliczki. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami VAT oraz rolników ryczałtowych podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej wystawiając fakturę na żądanie tych osób. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenach zakupionych towarów i usług, w zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik nie może odliczyć VAT-u od zakupów niezwiązanych z przedsiębiorstwem (gospodarstwem rolnym), od towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych. Podatnik może również określić, w jakiej części dane koszty są związane z działalnością zwolnioną (np. gospodarstwo domowe rolnika), a w jakiej służą wykonywaniu działalności opodatkowanej (np. gospodarstwo rolne na ogólnych zasadach VAT) i w takiej części ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony. Na takiej zasadzie większość rolników rozlicza koszty energii elektrycznej czy wody. Na podstawie wystawionych i otrzymanych faktur VAT prowadzi się rejestry sprzedaży (podatek należny) i zakupu (podatek naliczony), które stanowią podstawę sporządzenia deklaracji dla podatku od towarów i usług. Jeżeli podatek należny jest większy niż naliczony różnicę należy wpłacić do urzędu, natomiast, gdy podatek naliczony jest większy niż należny wykazujemy w deklaracji nadwyżkę podatku do zwrotu lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Obowiązują trzy terminy zwrotu podatku VAT: 25 dni, 60 dni i 180 dni od złożenia deklaracji. Podatek od towarów i usług rozlicza się miesięcznie w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu lub kwartalnie do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale.

Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska