MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 2023 roku abonament RTV w górę, ale wszystkie ulgi zostają. Oto nowe stawki

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Abonamentu RTV nie muszą płacić m.in. osoby po 75. roku życia. By zyskać zwolnienie z opłat ze względu na wiek, nie muszą już okazywać na poczcie dowodu osobistego.
Abonamentu RTV nie muszą płacić m.in. osoby po 75. roku życia. By zyskać zwolnienie z opłat ze względu na wiek, nie muszą już okazywać na poczcie dowodu osobistego. 123RF
W 2023 roku wzrosną opłaty za korzystanie z radia i telewizji. Osoby, które do tej pory były zwolnione z opłat, nadal nie będą musiały ich wnosić.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

emisja bez ograniczeń wiekowych

Za korzystanie z radia w 2023 roku zapłacimy 8,70 zł miesięcznie (w 2022 roku było to 7,50 zł), a za korzystanie z radia i telewizji - 27,30 zł za jeden miesiąc (w ubiegłym roku było 24,50 zł). Nadal obowiązują zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc.

Tak więc za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wyniosą: 53 zł za dwa miesiące z góry, 78,70 zł za trzy miesiące z góry, 155,70 zł za sześć miesięcy z góry. Osoby, które się pośpieszą i dokonają wpłaty za cały rok do 25 stycznia 2023 roku, otrzymają 10-procentową zniżkę. Zapłacą 294,90 zł za rok z góry zamiast 327,60 zł.

Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w przyszłym roku wyniosą: 16,90 zł za dwa miesiące z góry, 25,10 zł za trzy miesiące z góry, 49,60 zł za sześć miesięcy z góry oraz 94 zł za rok z góry.

Teresa Brykczyńska, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wyjaśnia skąd ta kilkuzłotowa podwyżka:

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła wysokość opłat abonamentowych w 2023 roku uwzględniając prognozowane koszty realizacji misji publicznej oszacowane na podstawie planu programowo-finansowego, możliwość pokrycia kosztów realizacji misji z wpływów abonamentowych oraz stopień i sposób wykorzystania środków z wpływów abonamentowych w roku poprzednim.

Jaka kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Abonament jest naliczany jednorazowo bez względu na to, z ilu urządzeń korzystamy. Co więcej, muszą go opłacać również ci, którzy korzystają z telewizji kablowej, satelitarnej lub platformy cyfrowej.

Jeśli nie opłacimy abonamentu, możemy zapłacić karę. Wynosi ona 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Zatem w 2023 roku jest to kwota 819 zł. Dla porównania w ubiegłym roku było to 735 zł.

Kto zwolniony z opłat za RTV w 2023 roku?

Co ważne, w tym roku nie zmienił się krąg osób zwolnionych z płacenia na publiczne media.

W 2023 roku za RTV nadal nie muszą płacić m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Zwolnieni z opłat są też pobierający świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny oraz zasiłek dla opiekuna określony w Ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Abonamentu RTV uiszczać nie muszą również pobierający świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub otrzymujący rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Opłaty za oglądanie publicznych mediów w tym roku nie muszą wnosić również osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB), osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Zwolnione z opłat są także osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak więc emeryt po 60. roku życia, który ma emeryturę niższą niż 2831,27 zł brutto i na poczcie dopełni formalności, nie musi płacić abonamentu RTV.

Zwolnienie z opłat abonamentowych nie następuje z urzędu. Osoby uprawnione muszą w dowolnym urzędzie pocztowym dopełnić formalności. Na miejscu trzeba wypełnić specjalny formularz i oświadczenie, że jeśli stracimy prawo do zwolnienia z opłat, to natychmiast poinformujemy o tym pocztę.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska