MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Barcinie jest Super Samorząd 2015

jz
Grażyna Szafraniak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin podczas spotkania autorskiego z Krzysztofem Leśniewskim, propagatorem kuchni pałuckiej.
Grażyna Szafraniak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin podczas spotkania autorskiego z Krzysztofem Leśniewskim, propagatorem kuchni pałuckiej. Joanna Bejma
Biblioteka w Barcinie i władze tego miasta zdobyły tytuł Super Samorządu 2015. Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odebrały nagrodę.

Jury przyznało nagrodę Super Samorząd 2015 za udział Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego we wprowadzeniu w gminie budżetu obywatelskiego. Pracownicy biblioteki współpracowali z powołanym przez burmistrza zespołem do spraw budżetu obywatelskiego, prowadzili akcję informacyjno-edukacyjną, kierowaną do różnych grup mieszkańców.

W bibliotece w Barcinie zawisła tablica informacyjna poświęcona budżetowi obywatelskiemu. Odbyły się też dwie debaty na ten temat z udziałem specjalisty z programu Masz Głos, Masz Wybór. Dla młodzieży ponadgimnazjalnej przeprowadzono lekcje o procedurze składania wniosków i głosowaniu.

Budżet obywatelski promowano również przy okazji wydarzeń i spotkań, podczas miejskiego festynu. Pracownicy utworzyli też dwa miejsca, w których prowadzono konsultacje i prezentowano wnioski - jedno w Barcinie, drugie w filii biblioteki w Piechcinie. Nawiązano współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi

Do pomysłu życzliwie odniosły się władze samorządowe, radni gminy, sołtys Piechcina.

W rezultacie dzięki tym wszystkim działaniom władze Barcina podjęły decyzję o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego, choć na terenie gminy działał już fundusz sołecki.

Przypomnijmy, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin ma na swoim koncie także inne sukcesy. Jej działania są wysoko oceniane. W ubiegłym roku po raz trzeci placówka kierowana przez Grażynę Szafraniak zwyciężyła w rankingu dziennika "Rzeczpospolita"i Instytutu Książki, organizowanym dla miast i gmin do 15 tys. mieszkańców.

Drugim nominowanym z naszego województwa w konkursie Super Samorząd 2015 była Młodzieżowa Rada z Płużnicy.

Konkurs organizuje fundacja Batorego w ramach programu Masz Głos, Masz Wybór.

****
Pogoda na środę, 31 maja 2016 roku, wideo: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska