W Brzozowie, wzorem Kijewa Królewskiego, zdecydowano się na nadanie nazw ulicom. Łatwiej poruszać się m.in. kierowcom karetek pogotowia, gościom czy kurierom.
Przygarnijcie te słodkie szczeniaki - apelują urzędnicy z Lisewa [zdjęcia]
- W sumie w Brzozowie nazwy zyskały 24 ulice - informuje Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - W sprawie jednej, Bliskiej, konsultowaliśmy się nawet z Urzędem Miasta w Chełmnie. Chodziło o to, że ta ulica łączy się w Chełmnie i w Brzozowie, a nie chcieliśmy aby nazwy się powieliły. To trasa na Uść.
Ujednolicone tabliczki z herbem
Wójt zapewnia, że jeśli traktów będzie przybywać, także nazw będzie więcej.
- Słupki, tabliczki, montowali nasi pracownicy - podkreśla Mieczysław Misiaszek. - Koszt nie był duży, wyniósł około 13 tysięcy złotych. Ładnie się prezentują. Na rondzie przy wjeździe do Brzozowa są aż cztery tabliczki skierowane w każdą stronę. Wszystkie granatowe, z białymi nazwami ulic i herbem gminy. Uznaliśmy, że wszystkie będą w tym samym standardzie. Jak ktoś wjedzie do gminy - rozpozna, że jest u nas po charakterystycznych tabliczkach.
W ubiegłym roku gmina zleciła termomodernizację trzech obiektów: szkół w Kijewie Królewskim i Trzebczu oraz Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kijewie Królewskim. Z zadania tego wyłączono jedynie termomodernizację sali gimnastycznej.
- Teraz ta część zadania jest realizowana - mówi pierwszy w gminie. - Kotłownia, centralne ogrzewanie, wentylacja, ocieplenie budynku szkoły, malowanie, wymiana stolarki okiennej pozwoliło już zaoszczędzić zimą w szkole tysiące złotych na ogrzewaniu - wskazuje wójt. - To głownie zasługa ocieplenia ścian i wymiany okien z szybami z pięciomilimetrowych na trzycentymetrowe. To ogromna różnica. Szczelne są też nowe drzwi
Remontem zajmuje się Kod Bud Tomasza Dubilisa z Mełna. Ma skończyć do 31 maja. Termin nie jest zagrożony, roboty toczą się zgodnie z harmonogramem, prace są zaawansowane. Koszt brutto to 575 tys. złotych.
- Musieliśmy do tej inwestycji dołożyć 130 tysięcy złotych, ponieważ w tym roku koszty pracy są droższe - przyznaje Mieczysław Misiaszek. - Na te ostatnie lata przedwyborcze skumulowało się dużo funduszy unijnych, a poza tym niektóre samorządy czekały z inwestycjami na rok wyborczy. My największa część inwestycji wykonaliśmy w ubiegłym roku. Jednak takie postępowanie innych sprawiło, że teraz ceny usług są tak wywindowane. Pod koniec przyszłego miesiąca złożymy wniosek do urzędu marszałkowskiego.
Wygląda ładniej i trzyma ciepło
Zainstalowany został nowy system wentylacji, ogrzewania, zamontowane zostały dwa piece na pelet - w miejsce tych na miał. Te sterowane są automatycznie, nie wymagają większej ingerencji człowieka. Można było odmalować i położyć terakotę w kotłowni, bo teraz będzie tam czysto. Ponadto, w ramach zadania jest ocieplenie komina, nowe rury, grzejniki oraz instalacja centralnego ogrzewania. Budynek zyska także na wyglądzie.
Pierwszy w gminie Kijewo Królewskie nie kryje zadowolenia.
20 lat więzienia za skatowanie 4-latki. Wyrok za szokujące morderstwo z Łodzi
Źródło:
TVN 24