Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W byłej szkole w Kamienicy powstanie fabryka czekolady?

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
Była szkoła (z prawej) jest położona tuż obok zabytkowego pałacyku z XVIII wieku (z lewej) i chronionego prawem parku, zabytków klasy A
Była szkoła (z prawej) jest położona tuż obok zabytkowego pałacyku z XVIII wieku (z lewej) i chronionego prawem parku, zabytków klasy A Ramona Wieczorek
Czy w starej szkole w Kamienicy powstanie fabryka czekolady? Najemca - syn przewodniczącego rady gminy - zaczął już roboty. - Każdy mógł wystartować w przetargu. A pojęcie funkcji publicznej jest bardzo szerokie - mówi wójt.

Dawna szkoła w Kamienicy mieści się tuż przy zabytkowym pałacu z 1770 r. i dawnych zabudowaniach gospodarczych, w XIX-wiecznym parku. Cały kompleks, łącznie z okalającym go murem, jest wpisany do rejestru zabytków klasy A.

Odkąd w 2007 r. szkoła została zlikwidowana, cztery kondygnacje w głównej części stały puste. Właścicielem budynku było starostwo, opiekował się nim administrator.

Trzy piętra w cenie kawalerki

Były różne pomysły na zagospodarowanie obiektu - np. żeby utworzyć w nim dom pomocy społecznej. Kilka razy budynek był wystawiony w przetargu, ale początkowa cena opiewała na 1,6 mln zł. Chętnego nie było. A gmina Gostycyn, która była zainteresowana przejęciem pomieszczeń, nie chciała wyłożyć tak dużej gotówki. Poprzedni zarząd na czele ze starostą Piotrem Mówińskim nie chciał oddać byłej szkoły za bezcen.

Nowy zarząd powiatu ze starostą Dorotą Gromowską zdecydował o sprzedaży szkoły gminie bez przetargu. Uchwałę w marcu przyklepali radni koalicyjni.

Gostycyn dostał obiekt za przysłowiową złotówkę - akt notarialny opiewa na 100 tys. zł, płatnych w czterech rocznych ratach. Warunek był jeden: pomieszczenia mają zostać przeznaczone na cel publiczny. Jak wyszczególniono w podpisanym przez obie strony uzgodnieniu, może tam mieścić się świetlica i siedziby stowarzyszeń, w tym koła gospodyń.

Gmina przez pięć lat nie może też sprzedać nieruchomości na cele komercyjne, inaczej zapłaci 100 tys. zł kary.

Każdy mógł wystartować

Jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego wójt Jacek Czerwiński w piśmie do starosty zapewniał, że na parterze planuje urządzić świetlicę i pomieszczenia dla organizacji społecznych, a kolejne piętra posłużą jednostkom gminnym do prowadzenia działalności usługowo-hotelarskiej oraz realizację projektu "Zaradny Rybak - gminny inkubator przedsiębiorczości".

W czerwcu gmina ogłosiła przetarg na wynajem 1195 m kw. z przeznaczeniem na działalność. Cena wywoławcza - 2 tys. zł. Jedynym startującym w przetargu był Rafał Bonna, syn przewodniczącego rady gminy. Zgodnie z umową za dzierżawę trzech kondygnacji i piwnicy płaci 2 tys. 20 zł miesięcznie.
Bonna zadeklarował, że na własny koszt przystosuje pomieszczenia do produkcji spożywczej.

- Hotel był moim marzeniem, ale przecież gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej ani narzucić jej profilu dzierżawcy - mówi Czerwiński. - Ogłoszenie ukazało się w prasie, każdy podmiot mógł wystartować w przetargu. A pojęcie funkcji publicznej jest bardzo szerokie. Priorytetem jest dla mnie świetlica dla mieszkańców, ale chyba nikt się nie spodziewał, że przeznaczymy na nią 1200 metrów.

Inspektor skontroluje

Najemca zaczął roboty budowlane - usunął część ścian. - Wstrzymaliśmy prace, bo podjęto je bez odpowiedniej zgody - mówi Iwona Brzozowska, kierowniczka bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Choć była szkoła w rejestrze zabytków nie figuruje, w strefie A jest całe jej otoczenie, a pałacyk znajduje się zaledwie kilkanaście metrów dalej.
W piątek kontrolę zapowiedział inspektor nadzoru budowlanego. - Mamy sygnały, że trwają tam roboty. Sprawdzimy, czy prowadzący je ma odpowiedni tytuł prawny - mówi powiatowy inspektor nadzoru Krzysztof Kociński.

Zdaniem Gromowskiej umowa jest w porządku, a reszta nie jest już sprawą powiatu. - Muszę jeszcze raz przeanalizować umowę, żeby odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania - ucina.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska