W samo południe 11 listopada 2023 roku złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Chełmnie, gdzie był posterunek honorowy chełmińskiego 3. Pułku Saperów. Uroczystości te poprzedziło złożenie kwiatów przez delegację Urzędu Miasta Chełmna przy Pomniku Niepodległości.
Następnie nastąpi przemarsz na rynek z Orkiestrą Dętą Chełmińskiego Domu Kultury oraz Powiatową i Miejską Orkiestrą Dętą z Chełmży.
W drugiej część uroczystości, na chełmińskiej starówce, uczestnicy patriotycznego wydarzenia usłyszeli oficjalne przemówienia. Odczytany został też rozkaz o awansach i odznaczeniach.
Mianowani na wyższy stopień wojskowej i wyróżnione
Mianowani na wyższy stopień wojskowy:
porucznika:
- ppor. Kamil Drozd
- ppor. Sebastian Karolkiewicz
- ppor. Artur Ługowski
Odznakę Honorową Wojsk Lądowych otrzymali:
- chor. Mariusz Lachecki
Nadanie odznaki okolicznościowej "Medalu Pamiątkowego Korpusu Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych":
- st. szer. spec. Dorota Smokowska
- st. szer. spec. Edmund Bucholc
- st. szer. spec. Mateusz Zamyślewski
- st. szer. spec. Kamil Bętkowski
Oprawa artystyczna to m.in. koncert orkiestr dętych i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wojsko przygotowało pokaz sprzętu wojskowego, a dla dzieci były animacje. Dla nikogo nie zabrakło poczęstunku z wojskowej kuchni polowej. Świętowano również na słodko, o co zadbał Klub Jazdy Konnej Joker w Działowie.
Zobaczcie zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości w Chełmnie
Uroczystości zakończy koncert "Popiół i Diament - Historia Polski w Muzyce" - w Kinoteatrze Rondo. Będzie to nie tylko muzyczna uczta, ale także przypomnienie i refleksja nad ważnymi momentami w historii Polski, przedstawione w wyjątkowy, artystyczny sposób.
Koncert, który rozpocznie się o godz. 18, ten to barwna opowieść o dziejach Narodu Polskiego, ilustrowana najpiękniejszymi dziełami muzyki polskiej. Kaja Mianowana z zespołem instrumentalnym Warsaw Impressione Orchestra przeniesie słuchaczy w muzyczną podróż przez różne epoki historyczne, prezentując utwory kompozytorów m.in. takich jak Jerzy Matuszkiewicz, Zygmunt Konieczny, Waldemar Kazanecki, czy Czesław Niemen. Znajdą się tu zarówno kompozycje filmowe, jak i utwory instrumentalne oraz piosenki, które stanowią integralną część polskiego dziedzictwa kulturalnego, takie jak: "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, czy „Popiół i Diament” Stana Borysa do poezji Cypriana Kamila Norwida. Będzie okazja doświadczyć bogactwa i różnorodności polskiej muzyki, od kompozycji klasycznych, przez muzykę filmową, aż po utwory współczesne. W repertuarze pojawią się kompozycje ze znanych i uwielbianych filmów, seriali, które ukazują ważne wydarzenia i postacie z historii Polski, a także utwory odzwierciedlające ducha oraz dążenia narodu polskiego.
Bilety na koncert kosztują 10 złotych.
