Ciechocinek doczeka się komunikacji miejskiej
O tym, że w Ciechocinku mają pojawić się miejskie autobusy lokalny magistrat informował już pod koniec ubiegłego roku. - Zakończyliśmy konsultacje, analizy i przygotowania do realizacji nowego jakościowo zadania dla ciechocińskiego samorządu. Uruchamiamy komunikację miejską! - poinformował w październiku 2020 roku burmistrz Leszek Dzierżewicz.
Wówczas władze Ciechocinka rozpoczęły poszukiwania firmy przewozowej. Wiadomość o zamiarze uruchomienia komunikacji miejskiej w uzdrowisku dotarła do przedstawicieli handlowych Firmy ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. z Solca Kujawskiego, którzy zaproponowali prezentację autobusu elektrycznego "Pilea". Jest to pojazd będący efektem prac koncepcyjnych i badawczych polskich inżynierów i konstruktorów, który wykonany został w 60 proc. z komponentów polskich. Produkcja seryjna tego typu autobusów rozpoczęła się w 2020 roku.
-W przyszłorocznym projekcie budżetu zaplanowane zostaną środki finansowe na uruchomienie komunikacji miejskiej, a także przystanku autobusowego dla pojazdów rejsowych wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą - poinformował Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinek. - Będą więc bezpieczne perony dla pasażerów, wygodne miejsca postojowe dla parkujących autobusów i samochodów osobowych, miejsca postojowe dla taxi, odrębny przystanek dla komunikacji miejskiej, stacja ładowania pojazdów elektrycznych
Co ciekawe, pewne elementy elewacji przystanku dla komunikacji miejskiej nawiązywać będą fragmentów ciechocińskich tężni.
W projekcie uwzględniony zostanie również obiekt kubaturowy, a w nim poczekalnia, kasa i zaplecze sanitarne. Oczywiście w obszarze tym nie zabraknie zieleni i ławeczek, wszak wszystko to funkcjonować będzie w uzdrowisku - dodaje włodarz miasta.
Zależnie od wariantu taki autobus na pokład zabiera od 36 do 48 pasażerów, w tym od 29 do 39 na miejscach siedzących. W związku z zapowiedzią ogłoszenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konkursu na dofinansowanie zakupu pojazdów innowacyjnych, miasto ma zamiar aplikować o środki, które umożliwiłyby zakup tego typu (ekologicznego) autobusu. Jego wartość to 2 miliony złotych.
Przypomnijmy, że komunikacja miejska w Ciechocinku planowana jest na dwóch liniach. Obie będą miały charakter okrężny: ich trasy mają rozpoczynać się i kończyć na ul. Kopernika w okolicy nieczynnego dworca kolejowego. Pierwsza z nich będzie przemierzała ul. Narutowicza, Jana Pawła II, Kopernika, Bema, aleję 700-lecia, Nieszawską, Słowackiego, Polną i Zdrojową. Druga będzie obsługiwała osiedle Słońsk Górny. Dotrze tam przez Narutowicza, Widok, Mickiewicza, Wojska Polskiego i Słońską. Z powrotem autobus będzie jechał ul. Traugutta, Solną, Warzelnianą, Wołuszewską i Kościuszki. Planowane jest 8 kursów dziennie przez 5 dni w tygodniu.Z pojazdów, za opłatą, będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani – zarówno stali mieszkańcy miasta, jak i kuracjusze oraz inni turyści.
