W Grudziądzu rozpoczęło działalność Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy
- Czekałem na to i w końcu się doczekałem! Cieszę się bardzo - mówi Tadeusz Pilcek, który jest w gronie 44. pierwszych studentów Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy w Grudziądzu.
O tym, że w Grudziądzu potrzebny jest Uniwersytet Trzeciego Wieku mówi się od dawna. I taki właśnie został powołany w ramach Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy. Międzypokoleniowego, bo w przyszłości ma ono służyć nie tylko seniorom, ale także dzieciom i młodzieży. Zaczęto jednak właśnie od seniorów.
Działalność MCW zainaugurowano galą w piątek, w teatrze. Podczas uroczystości indeksy odebrało pierwszych 44. studentów. Chętnych było znacznie więcej, więc utworzono listę rezerwową. Dla wszystkich zabrzmiał hymn "Gaudeamus igitur".
Program zajęć dla seniorów z Grudziądza jest bogaty
- Oferta zajęć jest jest bardzo ciekawa, a przede wszystkim taki "uniwersytet" jest bardzo, bardzo potrzebny. Jestem wciąż aktywny, gdzieś jeżdżę, gdzieś bywam i w innych miastach takie zajęcia są. Znajomi, rodzina bardzo się nimi zachwycali. Czekałem na to w Grudziądzu i w końcu się doczekałem. Cieszę się bardzo - mówi Tadeusz Pilcek, który właśnie odebrał swój indeks.
Na inaugurację MCW przyszedł także Jan Jarzyński: - Staram się uczestniczyć we wszystkim co jest organizowane dla seniorów w Grudziądzu, więc zapisałem się także tutaj. Niestety, miejsc już nie było i jestem na liście rezerwowej, ale na wykłady mogę przychodzić, a z czasem na pewno ktoś się "wykruszy" - mówi Jan Jarzyński. I dodaje: - Najbardziej czekam na zajęcia akademii zdrowia oraz tai chi.
Program zajęć jaki przygotowano dla seniorów jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Będą zajęcia związane m.in.
- z wiedzą obywatelską,
- kulturą żywego słowa - poezją,
- dziejami regionu,
- sztuką
- oraz technologiami cyfrowymi.
Opiekunem akademickim Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy jest prof. dr hab. Aleksander Goch, kardiolog ze szpitala w Grudziądzu.
I to właśnie on wygłosił inauguracyjny wykład "Rola UTW w aktywizacji osób w okresie późnej dorosłości". Medyk przekonywał o zaletach naukowego, społecznego i fizycznego rozwoju osób na emeryturze.
- Jeżeli będziemy uczestniczyli w naszych zajęciach, edukację będziemy przeprowadzali z zakresu medycznego i pozamedycznego, to zapewniam was, że wydłużycie swoje życie o wiele lat - mówił dr Goch.
Kolejny nabór seniorów na studia w Grudziądzu planowany jest w czerwcu
- Od początku mojej kadencji próbowaliśmy reaktywować Uniwersytet Trzeciego Wieku. ale przez niesprzyjające warunki - mówię tutaj o pandemii - nasze plany zostały odłożone - otwierając działalność MCW mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. I dodawał: - Wiem, że to cieszy się bardzo dużą popularnością. W ciągu dwóch dni zapełniły się listy, zgromadziliśmy ponad 40 uczestników. Stworzyliśmy listę rezerwową, bowiem stwierdziliśmy, że wykłady mogą być otwarte dla wszystkich chętnych. Kolejny nabór planujemy już w czerwcu, aby następna tura ruszyła już we wrześniu.
Później Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza wygłosił wykład "Ile kosztuje miasto?"
Zajęcia dla seniorów będą się odbywały w dni powszednie, od najbliższego poniedziałku do czerwca. Na razie w marinie, ale docelowo siedzibą MCW ma być dawny Dom Handlowy Korzeniewskich na Rynku.
- Na Uniwersytet Trzeciego Wieku rekrutowano grudziądzan od 60. roku życia.
- Pierwszy semestr działalności MCW będzie kosztował 100 tys. zł, które wykłada budżet miasta.
- Podczas uroczystej inauguracji rozpoczęcia studiów seniorom gratulowali poseł Tomasz Szymański z KO oraz senator Ryszard Bober z PSL.
Jak było na inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy w Grudziądzu, zobacz w naszej galerii:
W Grudziądzu seniorzy odebrali indeksy i zaczynają studia. "...
