A do lepszego przyzwyczaić można się bardzo szybko. Sentymentalnie, to trochę żal niektórym starych murów, szczególnie przy Danielewskiego i Fredry.
Nie ma jednak wątpliwości - geografowie przez lata rozsypani po mieście zasługują na lepsze warunki pracy. Do tej pory, współcześnie, mieścili się w pięciu budynkach: przy ul. Fredry, Danielewskiego, Gagarina oraz w dwóch przy ul. Sienkiewicza. Teraz wszystkie zakłady będą w jednym miejscu - w obiekcie dobudowanym do Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. - W sensie organizacyjnym jest to wejście w zupełnie inna epokę - mówi dr hab. Zbigniew Podgórski, zastępca dyrektora Instytutu Geografii.
Rektor zdecyduje
Najnowsza inwestycja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zaprojektowano go dla blisko 170 pracowników i 700 studentów. Są w nim m.in. dwa audytoria na 196 i na 126 miejsc. Na pierwszym piętrze znajdują się sale wykładowe na 40, 60, 80 i 120 osób. Budynek oddano do użytku na początku października. Na ostatnim piętrze zadomowił się już np. Zakład Klimatologii, ale przeprowadzka geografów trwa nadal. W starych obiektach odbywają się jeszcze zajęcia z dydaktyki geografii, wstępu do geografii czy geologii. Do końca roku wszystkie zakłady powinny być już na nowym miejscu. Co stanie się ze starymi budynkami geografii?
- Nie ma jeszcze decyzji rektora w tej sprawie - mówi kanclerz Justyna Morzy.
Prof. Andrzej Jamiołkowski będzie o tym rozmawiał z dziekanami. - Niektóre zakłady już się przeprowadziły, ale budynki nadal nie są puste. Trzeba je obejrzeć kiedy już takie będą i zastanowić się w jaki sposób da się je racjonalnie zaadaptować - dodaje pani kanclerz.
Tułał się po mieście
Pierwszą jednostką geograficzną UMK była Katedra Geografii, która w 1945 r. przy Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. W 1945 roku utworzona została równocześnie Katedra Geologii pod kierownictwem dr Edwarda Passendorfera. Na pierwszy rok studiów geograficznych zgłosiło się dziewięciu słuchaczy. Pierwsza siedziba toruńskiej geografii to budynek przy Mickiewicza 61, który na Katedrę Antropogeografii (utworzoną kilka miesięcy później przy Wydziale Humanistycznym) otrzymała prof. dr Maria Kiełczewska-Zaleska. W 1953 r. geografię przeniesiono do Colegium Minus, przy Fosie Staromiejskiej la (Harmonijka).
1 września 1951 r. w wyniku podziału Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego powołany został Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, co też umożliwiło utworzenie Zespołu Katedr Geografii. W roku 1958 roku geografia przeniosła się na ul. Fredry 6/8, do tej pory - jej głównego budynku. Pod koniec 1969 roku Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego zezwolił na utworzenie Instytutu Geografii UMK, w skład Instytutu weszło wówczas siedem Zakładów, a jego dyrektorem został prof. Rajmund Galon. Instytut Geografii rozrastał się i przenosił m.in. na Sienkiewicza, Danielewskiego i Gagarina. Od 2007 roku toruńska geografa będzie w końcu w jednym miejscu.