Raport Ministerstwa Finansów dotyczący sprzedaży "małpek"
Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Finansów przedstawiło raport dotyczący udziału jednostek samorządu terytorialnego w opłacie od napojów alkoholowych o ilości nominalnej nieprzekraczającej 300 ml za okres od 1 stycznia 2022 roku do 30 września 2022 roku.
Postanowiliśmy więc sprawdzić, w jakich miastach w Kujawkso-Pomorskiem sprzedaje się najwięcej "małpek" w przeliczeniu na jedną osobę.
Przygotowując nasze zestawienie wzorem i.pl dla łatwiejszych rachunków wzięliśmy pod uwagę podatek od butelek o pojemności 200 ml. Przyjęliśmy, że wynosi on 2 złote. Oznacza to, że średnia liczba małpek spożywana przez jednego mieszkańca miasta to iloraz wpływów z tytułu podatku i liczby mieszkańców poszczególnych miast, a następnie kwoty podatku odpowiadającej jednej "małpce".
Tutaj kupujemy najwięcej "małpek" w Kujawsko-Pomorskiem?Tak się pije w regionie!
Okazało się, iż w analizowanym okresie statystycznie na jednego mieszkańca Kowala przypadało ponad 14 "małpek". Następne miasta w tym zestawieniu mogły "popisać się dużo słabszymi" wynikami.
Informacja o niechlubnym wyniku Kowala szybko obiegał internet i portale społecznościowe. Doczekała się również reakcji burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego.
- Informacja ta, z którą nie zamierzam polemizować, jest błędnie interpretowana w mediach społecznościowych, a to z tego powodu, że dane na temat sprzedaży małpek na terenie Kowala są utożsamiane z liczbą konsumpcji. W przypadku liczącego według danych GUS 3439 mieszkańców Kowala należy zaznaczyć, że nasze miasteczko, będące siedzibą kilku marketów, w tym między innymi. Biedronki jest centrum handlowo-usługowym nie tylko dla samego miasta, ale przede wszystkim dla sąsiedniej, tak zwanej obwarzankowej Gminy Kowal, którą zamieszkuje wg danych GUS 3866 mieszkańców, a nie ma tam żadnego marketu - podkreśla burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski.
Dodaje, że zakupy w Kowalu robią też mieszkańcy części gmin:
- Choceń,
- Baruchowo,
- a także gminy wiejskiej Włocławek.
- Według badań rynku przeprowadzonych, na przykład na potrzeby firmy Rossmann, która w Kowalu postanowiła zlokalizować swój market, nasze Miasto jest rynkiem dla ponad 10 tysięcy klientów. Ponadlokalne znaczenie Kowala podkreślają także pacjenci dwóch niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej znajdujących się w Kowalu, do których zapisanych jest około 7,5 tysiąca osób - wylicza burmistrz Kowala.
Podaje, że z danych Ministerstwa Finansów na temat sprzedaży "małpek" wynika, że wpłaty do:
- budżetu Miasta Kowal wynoszą 112 tys. zł,
- budżetu Gminy Kowal - tylko 10 tys. zł,
- budżetu Gminy Baruchowo - 30 tys. zł
- Potwierdza to moim zdaniem, że kupującymi alkoholowe "małpki" w Kowalu nie są tylko mieszkańcy naszego miasteczka. Każdy kto w Kowalu mieszka, widzi jak często w godzinach rannych i popołudniowych zatrzymują się przed naszymi marketami samochody z pracownikami firm budowlanych, z których wielu kupuje właśnie "małpki" i inne butelki z alkoholem. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że "małpki" w Kowalu nie kupują tylko mieszkańcy naszego miasta - przekonuje burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.
Podkreśla, że miasto nie lekceważy problemu nadużywania alkoholu przez część mieszkańców. Dodaje, że pod względem kupowania i spożywania alkoholu w małych butelkach miasto nie jest ani lepsze, ani gorsze od innych.
***
- Czytaj też w serwisie pomorska.pl
- Dzięki danym z Ministerstwa Finansów wiemy, gdzie w Kujawsko-Pomorskiem sprzedaje się najwięcej "małpek". W mieście, które jest liderem naszego zestawienia, w analizowanym okresie sprzedawano statystycznie ponad 14 małpek na osobę. Zobaczcie!
- Gdzie sprzedaje się najwięcej "małpek"? Szokujące dane. Picie "małpek" to duży problem społeczny
