W Lipnie w 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę odsłonięto nowe tablice z 24 nazwiskami obywateli Ziemi Dobrzyńskiej, którzy jako polscy oficerowie zostali zamordowani przez NKWD. Chodzi o ludzi związanych z Ziemią Dobrzyńską - urodzeniem, szkołą, miejscem pracy bądź służby. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Wniebowzięcia NMP w Lipnie, po której delegacje władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych, poczty sztandarowe, harcerze oraz mieszkańcy miasta przeszli pod tablice znajdujące się na Ścianie Śmierci na placu Dekerta. W uroczystości wzięli udział krewni pomordowanych oficerów m.in. Anna Krzycka z Warszawy, córka Edwarda Woronowicza, który od 1 stycznia 1939 r. był starostą lipnowskim. Został on zamordowany w Katyniu.
Wyjątkowo wzruszające przemówienie wygłosił Janusz Czapiewski, reprezentujący Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Toruniu. Rodzony brat jego dziadka - Stanisław Czapiewski - został zamordowany w Charkowie.
Warto podkreślić, że autorką dobrzyńskiej listy katyńskiej jest Jolanta Zofia Iwińska, wieloletnia nauczycielka historii w Zespole Szkół w Skępem. - Pomysł na jej stworzenie zrodził się podczas gromadzenia informacji o absolwentach Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie, którzy zostali zamordowani w Katyniu - opowiada Jolanta Zofia Iwińska. - Wówczas pomyślałam, że jak jest 13 absolwentów jednej szkoły, którzy tam zginęli, to ilu mogłoby być z całej ziemi dobrzyńskiej. Tak rozpoczęłam żmudne, ale fascynujące poszukiwania.
