- W tych gospodarstwach osoby starsze mają zapewnioną opiekę. Głównym założeniem jest, aby osoby te miały kontakt z naturą. Wyszły z domu i spędziły czas aktywnie Cały projekt trwa 1,5 roku - mówi Elżbieta Lubomska, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wąbrzeźnie.
Zapewniają one opiekę przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W jednej grupie jest 5 osób. Organizowane są zajęcia związane z tradycyjnym gospodarstwem rolnym, rękodzielniczych, czytaniu książek. Każdej grupie przydzielony jest opiekun. Uczestnicy otrzymują posiłek.
W gospodarstwie prowadzonym przez Magdę Goral z Płużnicy przebywa pięć osób. Są w wieku od 60 do 80 lat.
- Każdy dzień zaczynamy od ćwiczeń. Prowadzone są zajęcia kulinarne. W ostatnim czasie udało nam się upiec chleb. Gramy w planszówki. Wykonujemy figurki z masy solnej. Staramy się twórczo i aktywnie spędzać czas. Z osobami starszymi spotyka się również psycholog - mówi Magdalena Goral, która w Bielawach prowadzi gospodarstwo opiekuńcze.
Seniorzy zaczynają powoli oswajać się z nową sytuacją i ją akceptują. - Z początku część z nich nie chciała brać udziału w zajęciach. Teraz zmienia się - dodaje Magdalena Goral.
Projekt realizowany jest w pięciu powiatach: mogileńskim, brodnickim, wąbrzeskim, świeckim, tucholskim.
Łącznie zostało utworzonych 15 gospodarstw, w ciągu trwania projektu z pomocy skorzysta 75 osób.