Stadnina w Nowych Jankowicach to przedsiębiorstwo z ponad 50-letnią tradycją. Powstała w 1952 roku jako firma państwowa, a od 1995 r. to jednoosobowa spółka skarbu państwa podlegająca Agencji Nieruchomości Rolnych.
Korzystają wszyscy krajowi hodowcy
Prowadzi zarodową hodowlę koni, bydła mlecznego, zajmuje się również uprawą zbóż (w tym pszenicy konsumpcyjnej) oraz rzepaku ozimego. Swoją działalność prowadzi na 2,5 tys. ha. Produkcja mleka wzrosła w 2006 r. o 17,4 proc. w porównaniu do 2005 r., zaś jego sprzedaż - o 17,8 proc. W zeszłym roku spółka osiągnęła zysk w wysokości ponad 2 mln zł. Zarówno klacze, jak i ogiery z Nowych Jankowic znacznie przewyższają swoją wartością resztę populacji krajowej. Stanowią bezcenną bazę genetyczną, z której zasobów korzystają wszyscy krajowi hodowcy.
- Właśnie hodowla koni polskich zimnokrwistych jest podstawowym kierunkiem naszej działalności - podkreśla prezes. - Nasze konie wykorzystywane są jako reproduktory lub sprzedawane. Klacze hodowane są w trzech gospodarstwach: Nowe Jankowice, Mędrzyce i Szarnoś. Pod koniec ub.r. stadnina miała 193 konie rasy zimnokrwistej, w tym stado podstawowe liczące 75 klaczy zarodowych.
Najwyższe noty na wystawach
Konie zimnokrwiste pochodzące z hodowli w Nowych Jankowicach od lat uzyskują najwyższe noty na wystawach hodowlanych. Oto przykłady - na Krajowej Wystawie Hodowlanej zdobyła: w 1993 r. championat za klacz Lokatę, w 1994 r. - championat za klacz Ceratę, w 1995 r. - vicechampionat za klacz Irę i pierwsze miejsce za klacz Brylantynę, w 1996 r. - championat za klacz Baję, pierwsze miejsce za klacz Ironię, w 1997 r. - championat za klacz Walencję. Na pierwszym Championacie Koni Zimnokrwistych (w 2001 r.) w Kętrzynie, wśród klaczy 3, 4 i 5-letnich championat zdobyła klacz Hilma, a wśród klaczy 6-letnich i starszych, championem została klacz Brylantyna, zaś vicechampionem klacz Bagatela.
W niedalekiej przyszłości...
Firma zamierza zlikwidować przestarzałe obory w Nowych Jankowicach, Mędrzycach i Widlicach. Planuje też zakończenie w tym roku budowy obory wolnostanowiskowej na 230 stanowisk w gospodarstwie Nowe Jankowice wraz z halą udojową i zbiornikiem na gnojowicę oraz częściowe zasiedlenie obiektu. Myśli również o zmianie profilu hodowli bydła poprzez sukcesywne wprowadzanie do hodowli młodego bydła opasowego.
Ciekawostka: na terenie gospodarstw należących do stadniny znajdują się trzy pałace (w Nowych Jankowicach, Lisnowie, Bogdankach) pochodzące z końca XIX wieku.