Czyste i urokliwe jezioro w Okoninie (gm. Ciechocin) przyciąga nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości. Nad akwenem do tej pory były dwie plaże - jedna po Merinoteksie - z infrastrukturą i druga wzdłuż drogi do Golubia-Dobrzynia. Obie od Nadleśnictwa Konstancjewo dzierżawiła gmina Ciechocin, opłacając m.in. ratowników. Od 1 lipca samorząd nie jest dzierżawcą terenu.
- Ponosiliśmy duże koszty, a nie mogliśmy inwestować w infrastrukturę, bo to obszar przeznaczony pod produkcję leśną - mówi Jerzy Cieszyński, wójt gminy. - Prowadzimy już jednak prace nad planem zagospodarowania, dzięki czemu będzie można zmienić przeznaczenie terenu wokół jeziora, a także go wykupić. Wtedy stworzymy nad Okoninem atrakcyjny ośrodek.
Co teraz stanie się z tym popularnym miejscem letniego wypoczynku?
Plażę po Merinoteksie przejęło w zarząd Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych w Okoninie, które podnajęło obszar firmie "Weekend" od lat prowadzącej tu restaurację i wypożyczalnię.
- Wymieniłem piasek, wyremontowałem pomost, zatrudniłem też ratownika - mówi jej właściciel Stanisław Śmigielski. - Wstęp na plażę kosztuje 4 zł, dzieci do 6 lat mają go za darmo. Chętni dodatkowo mogą sobie wynająć rowery wodne, kajaki lub łódkę.
Niestety, na drugiej chętnie odwiedzanej plaży nad Okoninem w tym roku nie będzie już ratownika.
W tej chwili w powiecie golubsko-dobrzyńskim tylko jedna gmina - wiejska Golub-Dobrzyń opiekuje się "kąpieliskiem". Wstęp na plażę nad Grodnem kosztuje 1 zł. - Symbolicznie, aby uszanować pracę ludzi, którzy dbają tam o czystość. Toaleta jest bezpłatna - mówi Franciszek Gutowski z urzędu. Przed sezonem gmina uporządkowała teren, wymieniła piasek i zapewniła opiekę ratownika. Od tamtego lata w Nowogrodzie jest także wypożyczalnia kajaków, a od tego weekendu również punkt małej gastronomii.
Anna Łęcka, dyrektor golubsko-dobrzyńskiego sanepidu mówi, że inspektorat przebadał próbki wody zarówno z jeziora w Okoninie, jak i w Nowogrodzie, i w obu można się kąpać bezpiecznie.
Czytaj e-wydanie »