Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Papowie Biskupim zrealizowano projekt "Spotkania międzypokoleniowe Działajmy razem. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Wiele warsztatów odbyło się w ramach projektu w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupiem
Wiele warsztatów odbyło się w ramach projektu w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupiem Nadesłane GOK Papowo Biskupie
Gminny Ośrodek Kultury w Papowie Biskupiem zrealizował projekt pt. „Spotkania międzypokoleniowe - Działajmy razem”.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Objęto wsparciem 30 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz 15 osób z ich otoczenia, w sumie 45 uczestników projektu. Celem było zwiększenie ich aktywności społeczno-zawodowej. Do projektu zaproszono osoby powyżej 50 roku życia, dzieci i osoby młode do 25 roku życia, zamieszkujące na terenie Lokalnej Strategii Rozwoju Ziemia Gotyku. W ramach projektu zrealizowano zajęcia z obsługi komputera, tabletu i telefonów komórkowych, a także sportowe, warsztaty plastyczne, wokalne, z realizatorem dźwięku, rękodzieła artystycznego. Odbyło się spotkania z dietetykiem, warsztaty kulinarne i spotkania z psychologiem.

Co zaproponowano papowianom w ramach projektu?

Zajęcia z obsługi komputera, tabletu i telefonów komórkowych - były to działania wokół nowych technologii. Młodzi byli przewodnikami starszych po świecie techniki. Dzięki temu projektowi podniesiono świadomość seniorów, nauczono ich radzenia sobie w sytuacjach dla nich niebezpiecznych, swobodnego poruszania się po nowoczesnym świecie.

Zajęcia sportowe - odbywały się pod okiem instruktora Mariusza Krzemińskiego. Był to „Zaczarowany świat zabaw” – w trakcie spotkań seniorzy zaprezentowali min. zabawy z okresu swojego dzieciństwa, a dzieci pokazały swoje ulubione gry. Odbyły się też zajęcia ruchowe. Poprzez aktywny udział w zajęciach sportowych uczestnikom projektu poprawiła się kondycja fizyczna i samopoczucie. Uczestnicy mobilizowali też mieszkańców do aktywnego stylu życia.

Warsztaty plastyczne - odbywały się pod okiem instruktora plastyki Karoliny Mrugalskiej. Młodzi i seniorzy poznali tajniki rysunku, malarstwa. Uczestnicy odkryli swoje manualne zdolności, poprawili sprawność intelektualną, spojrzeli w swoje wnętrze, uświadomili sobie swoje potrzeby i uczucia. Była to okazja do oderwania się od codziennych trosk i zaproszenie do świata sztuki.

Warsztaty wokalne - poprowadził Andrzej Skupniewicz. Miały na celu m.in. wzmocnienie techniki poprawnego śpiewania - praca nad oddechem, prawidłowym wydobywaniem głosu, ćwiczenia usprawniające emisję głosu. Efektem było przygotowanie piosenek w wykonaniu solistów i zespołu, które zostały zaprezentowane na zakończenie projektu oraz podczas Dożynek Gminnych.

Warsztaty z realizatorem dźwięku, czyli Przemysławem Drewkowskim. Uczestnicy poznali obsługę programów muzycznych do tworzenia i edycji dźwięków, dowiedzieli się jak realizować dźwięk, nagrywać, ustalać brzmienia, miksować. Uczestnicy projektu nagrali płytę CD z własnymi utworami, jako formę promocji.

Warsztaty rękodzieła artystycznego - poprowadziła Irena Modliborska. Młodzi uczyli się od starszych i na odwrót. Warsztaty miały na celu międzypokoleniową wymianę doświadczeń - starsze pokolenie przekazało młodszemu swoją wiedzę o tym, jak się robiło np. na drutach czy szydełku, jak się wyszywało i haftowało.

Spotkania z dietetykiem i warsztaty kulinarne poprowadziła Beata Krzemińska. Uczestnikom zostały przekazanie informacji na temat zdrowych nawyków żywienia, zwiększenie udziału owoców, warzyw i soków w codziennej diecie. Uczestnicy poznali piramidę żywieniową, która stanowi podstawę planowania codziennego jadłospisu tak, by dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji. Każdy uczestnik otrzymał sporo cennych wskazówek. Odbyły się pokazy kulinarne. Odbyły się też zajęcia florystyczne i zielarskie.

Spotkania z psychologiem, czyli Anną Piekarską, poprzedziła konsultacja diagnostyczną, która określiła jaka forma pomocy będzie odpowiednia. Tematem spotkań było zdrowie emocjonalne. Rozmawiano, jak zachować optymizm, pogodę ducha, jak radzić sobie z emocjami i sytuacjami trudnymi. Osoby z otoczenia osób zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym również brały udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa i zdobyły wiedzę i umiejętności w zakresie ich wspierania.

Zajęcia odbywały się w miejscach objętych rewitalizacją: w utworzonej świetlicy z Zegartowicach, Storlusie, na infrastrukturze w Storlusie i boisku sportowym w Niemczyku. Całkowity koszt realizacji projektu to 36.922,47 zł, dofinansowanie wyniosło 35.004,97 zł. Projekt realizowano od 1.05.2021 r. do 31.08.2022 r. Za udział w warsztatach uczestnicy otrzymają zaświadczenie.

Zobaczcie zdjęcia z warsztatów organizowanych w ramach papowskiego projektu

„Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku” współfinansowanego z EFS w ramach Osi Priorytetowej 11 – Wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców objętych LSR. Działanie 11.1. Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR EFS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska